3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaGospodarkaGmina Mniów postara się o dofinansowanie do OZE

Gmina Mniów postara się o dofinansowanie do OZE

Zobacz

Gmina Mniów rozpoczyna przygotowania do pozyskania dofinansowania ze środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 na instalacje wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii dla mieszkańców gminy. Tylko duże zainteresowanie mieszkańców będzie warunkiem aplikacji o środki unijne. Spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami gminy odbędzie się 21 lutego o godzinie 17:00 w Hotelu Dudek w Mniowie.

Ogniwa fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła – na budowę tych odnawialnych źródeł energii na budynkach prywatnych gmina Mniów przygotowuje się do pozyskania dofinansowania nawet do 60%. – Oznacza to, że w przypadku pozyskanego przez gminę dofinansowania mieszkańcy, którzy zadeklarują chęć przystąpienia do projektu będą mogli zainstalować w swoich prywatnych domach solary, pompy ciepła, czy ogniwa fotowoltaiczne za 40% ich wartości. Pozostałe 60% pokryje unijna dotacja – mówi wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk.

O tym, czy gmina będzie mogła przystąpić do projektu i złożyć wniosek o dofinansowanie zadecyduje liczba chętnych mieszkańców. – Tylko duże zainteresowanie instalacjami OZE będzie warunkiem aplikacji przez nas o środki unijne. Proszę wszystkich zainteresowanych mieszkańców o terminowe składanie deklaracji – apeluje włodarz gminy i zaznacza, że realizacja inwestycji będzie możliwa tylko i wyłącznie wtedy, gdy gmina otrzyma dofinansowanie z RPO.

Gmina Mniów już przystąpiła do zbierania ankiet i deklaracji w ramach planowanego do realizacji projektu pn.: Ekologiczna Gmina Mniów – montaż indywidualnych instalacji OZE. Już 21 lutego o godzinie 17:00 w Hotelu Dudek w Mniowie odbędzie się spotkanie z ekspertami, którzy przybliżą mieszkańcom założenia projektu, a także omówią działanie wszystkich rodzajów instalacji wykorzystujących Odnawialne Źródła Energii, doradzając jednocześnie jak ocenić moc danej instalacji i w którym miejscu najlepiej instalować pompy ciepła, kolektory słoneczne oraz urządzenia fotowoltaiczne. Doradzą także jak wybrać najkorzystniejsze dla nas urządzenie wykorzystujące Odnawialne Źródła Energii. Dodatkowo gościem spotkania będzie Marek Gos, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, który przekaże informacje w zakresie możliwości dofinansowania wymiany pieców/kotłów na nowoczesne, o wyższej sprawności i klasie energetycznej.

Warto dodać, że według ekspertów proekologiczne przedsięwzięcie instalacji pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, czy też solarów pozwala na znaczne obniżenie rachunków za prąd i ciepło przy jednoczesnej ochronie środowiska.

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy