3.5 C
Kielce
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościGmina Mniów z ambitnym budżetem bez kredytów!

Gmina Mniów z ambitnym budżetem bez kredytów!

Zobacz

Nowe drogi, chodniki, kanalizacja, wodociągi i działki budowlane dla mieszkańców, a także place zabaw, świetlice i rewitalizacja sołectwa – władze gminy Mniów mają bardzo ambitne plany rozwoju. Budżet na 2017 rok już został przyjęty. Radni jednomyślnie zagłosowali za projektem przedstawionym przez wójta Mariusza Adamczyka.

Mniów stawia na pozyskiwanie środków zewnętrznych

Budżet Gminy Mniów uchwalono 29 grudnia podczas posiedzenia Sesji Rady Gminy Mniów. Tym samym zdecydowano, jak w 2017 roku zostanie wydane blisko 38 milionów złotych, bo na taką kwotę opiewa tegoroczny budżet. Warto dodać, że w stosunku do planowanego na początku 2016 roku wzrósł on po stronie dochodowej o 12 milionów złotych. – Mamy bardzo ambitne plany rozwoju – zapewnia wójt gminy Mniów, Mariusz Adamczyk. – Stawiamy głównie na rozbudowę infrastruktury drogowej i rozwój budownictwa. Na same inwestycje przeznaczyliśmy w tym roku ponad 5,5 milionów złotych i to bez kredytów. Nie zaciągamy ich odkąd ja objąłem urząd i w dłuższej perspektywie nie planujemy tego robić, chociaż nadal musimy spłacać zobowiązania zaciągnięte w poprzednich kadencjach. Najgorszy był dla nas 2015 rok, który pomimo fatalnej sytuacji finansowej, jaką zastałem po objęciu urzędu, zamknęliśmy w efekcie końcowym z nadwyżką budżetową – przypomina wójt Adamczyk i dodaje, że pomimo nie planowania dalszego zadłużania gminy, nie oznacza to wcale, że gmina nie spłaca żadnych kredytów. – Niestety, nadal musimy spłacać zaciągnięte zobowiązania w latach poprzednich, na co w tym roku musieliśmy przeznaczyć w budżecie blisko 750 tysięcy złotych. Szkoda, bo za te pieniądze moglibyśmy przeprowadzić wiele inwestycji. Teraz będziemy opierać się tylko i wyłącznie na środkach z własnego budżetu, a także na środkach pozyskanych z dofinansowań zewnętrznych. Tylko na dzień dzisiejszy już pozyskaliśmy na ten rok blisko 3 miliony 200 tysięcy złotych dofinansowania na drogi, boisko wielofunkcyjne w Grzymałkowie, a także na rozwój edukacyjny naszych gimnazjalistów i stworzenie dodatkowych trzech oddziałów przedszkolnych w Grzymałkowie, Cierchach i Rogowicach – wymienia wójt Mariusz Adamczyk i podkreśla, że na tym jeszcze nie koniec. – W tym roku, z całą pewnością złożymy jeszcze dwa duże wnioski o dofinansowanie zewnętrzne. Tym razem na rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej i rewitalizację sołectwa. Będziemy także składać wnioski o dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jesteśmy gotowi i czekamy już tylko na ogłoszenie konkursów. Złożyliśmy też dwa wnioski o rządowe dofinansowanie budowy dróg w ramach „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019”. Szacunkowa wartość obu inwestycji łącznie opiewa na kwotę blisko pół miliona złotych. Połowa miałaby być dofinansowana z puli rządowej. Czekamy na ogłoszenie zakwalifikowanych do dofinansowania wniosków. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda nam się pozyskać kolejne miliony z unijnej kasy – dodaje wójt Mariusz Adamczyk.

Rozwój infrastruktury drogowej i rewitalizacja sołectwa

Projekt budżetu na 2017 rok zakłada przede wszystkim rozbudowę infrastruktury drogowej. Powstaną kolejne chodniki, tym razem w Zaborowicach i Borkach. Dokończony zostanie także chodnik w Pieradłach. Kontynuowana będzie też rozbudowa oświetlenia ulicznego gminy oraz budowa boiska wielofunkcyjnego w Zaborowicach, na które już w ubiegłym roku gmina pozyskała unijne dofinansowanie. Powstanie także dwanaście odcinków dróg, na które już dziś pozyskano ponad milion złotych dofinansowania. Zgodnie z planem budżetowym wybudowany zostanie blisko kilometrowy odcinek kanalizacji ulicy Wrzosowej. Gmina przygotowuje już dokumentację i kolejne projekty kanalizacyjne w miejscowościach Chyby, Baran, Podchyby, Serbinów i Rogowice. Pomimo 98 procentowego zwodociągowania gmina zabezpieczyła w budżecie pieniądze na kontynuację rozbudowy sieci wodociągowej. – Przygotowujemy się także do budowy studni w Mniowie przy ul. Zielonej. Jesteśmy już po przetargu, a na zrobienie odwiertu zabezpieczyliśmy 71 tysięcy złotych. Mocno przygotowujemy się także do rewitalizacji sołectwa. W trzecim kwartale bieżącego roku będziemy składać wniosek o dofinansowanie na realizację zadania, w ramach którego chcemy stworzyć miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. Planujemy też rozbudowanie istniejącego budynku po dawnej policji, gdzie stworzymy miejsce dla mieszkańców z wyposażoną świetlicą środowiskową. W ramach rewitalizacji będziemy chcieli też poprawić wizerunek Urzędu Gminy tak, aby spełniał dzisiejsze standardy. W centrum chcemy także stworzyć miejsce pod małe targowisko. Na ten cel planujemy skorzystać ze środków z PROW.

Będą nowe działki budowlane

Poza rozbudową infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej, rewitalizacją sołectwa oraz inwestycjami w rozwój dzieci i młodzieży, władze gminy Mniów postanowiły przeprowadzić podziały geodezyjne. Powstaną nowe drogi i cała infrastruktura, a mieszkańcy będą mogli przekształcić swoje działki z rolnych na budowlane. – Zwiększenie możliwości zabudowy to dla nas bardzo ważny temat, a zarazem ukłon w stronę naszych mieszkańców – stwierdza wójt Mariusz Adamczyk. – Podzielimy działki mieszkańców, stworzymy nowe drogi i całą infrastrukturę, a następnie przekształcimy działki na budowlane. Na początek zaplanowaliśmy trzy nowe odcinki dróg w Mniowie, w tym przedłużenie ulicy Sportowej i drugą linię ulicy Kieleckiej, a także podział geodezyjny pomiędzy ulicą Kolonia a ulicą Wrzosową, gdzie znajduje się blisko 60 gospodarstw. Dodatkowo dwa nowe odcinki będą tworzone w miejscowości Pieradła – wymienia wójt Mariusz Adamczyk i zapewnia, że na podziały geodezyjne zostały zabezpieczone pieniądze w tegorocznym budżecie. – Dzięki temu, mieszkańcy zyskają działki budowlane, na których będą mogli wybudować się sami lub sprzedać je. Dzięki wzrostowi budownictwa mieszkaniowego wzrosną też wpływy do budżetu gminy z podatków, a jak wiadomo te wracają do mieszkańców w postaci nowych dróg, chodników i wielu innych inwestycji, jednym słowem lepiej funkcjonującej gminy – stwierdza wójt Mariusz Adamczyk, przekonując, że bogatsi mieszkańcy to bogatsza gmina i tylko dobrze przemyślana polityka długofalowa pozwoli na szybki rozwój gminy Mniów.

Aktualności

IV Gminny Festiwal Folklorystyczny w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli

Dnia 18-ego kwietnia w Szkole Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli odbył się IV Gminny Festiwal Folklorystyczny pod hasłem,,Cudze chwalicie,...

Polecamy