Dzień wspomnień w byłym więzieniu carskim, uroczysta Msza Święta, żywa lekcja historii z udziałem grup rekonstrukcyjnych, wykłady, warsztaty oraz wystawa fotograficzna – tak Chęciny będą obchodzić 160. rocznicę powstania styczniowego. Gmina Chęciny pozyskała środki w kwocie 26 tys. złotych z Programu Dotacyjnego Biura Programu Niepodległa „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864” na realizację projektu pn. „Lata nadziei i walki 1863/64. Chęciny pamiętają”.
Na przełomie lat 1863/64 wielu Polaków swą miłość do Ojczyzny przypłaciło życiem lub wygnaniem na Syberię. Niewiele było rodzin, których w jakiś sposób nie dotknęła tragedia utraty bliskich lub represje. Pomimo to Ojczyzna była dla nich najważniejsza, a przeciwności jednoczyły naród. – Z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego chcemy upamiętnić bohaterów. 22 stycznia, podczas niezwykłego „Dnia wspomnień” w byłym więzieniu carskim zostanie zorganizowana wystawa fotograficzna Rok 1863 /64 o charakterze rekonstrukcyjnym wzbogacona zbiorami kolekcjonerskimi miłośników historii Roku 1863 /64. Przy współpracy ze Szkoła Podstawową w Chęcinach, podczas warsztatów tematycznych, będziemy uczyć naszą młodzież, co znaczy patriotyzm, bohaterstwo bez granic i jak ważna jest pamięć o historii narodu. Stworzymy także możliwość poznania i zrozumienia tych wydarzeń w maju podczas „Żywej lekcji historii o roku 1863/64”, którą uświetni obecność grup rekonstrukcyjnych – powiedział burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Projekt ma na celu upamiętnienie bohaterów powstania styczniowego na przykładzie „Pamiętników Ludomira Grzybowskiego Rok 1863” – powstańca styczniowego i mieszkańca Chęcin oraz opowiedzenie w ciekawy sposób młodzieży o historii powstania, a także zainspirowanie jej do samodzielnego poszukiwania i utrwalania od zapomnienia okruchów historii, szczególnie tej lokalnej. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, uroczyste obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Chęcinach odbędą się w formie cyklu ciekawych wydarzeń, w terminie od stycznia do maja 2023 roku. O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco.
Aleksander Sochaczewski, Pożegnanie z Europą, 1894 r.