To będą jedne z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Mowa o laboratoriach Głównego Urzędu Miar, jakie mają powstać w Kielcach do 2023 roku. Inwestycja jest coraz bliżej, a o szczegółach jej powstania poinformowano dziś podczas konferencji prasowej. Odbyła się ona w miejscu zaplanowanej budowy.

Podczas konferencji prasowej wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka podkreślała, że budowa Głównego Urzędu Miar w Kielcach to efekt wspólnego działania urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego, ministerstwa oraz miasta. – Cieszę się, że mogliśmy pozyskać tę inwestycję dla województwa świętokrzyskiego, bo ona będzie kołem zamachowym dla polskiej gospodarki i dla świętokrzyskiej gospodarki. To będzie “polskie Sevres” – mówiła wiceminister Sportu i Turystyki, Anna Krupka. – Szczęśliwie udało nam się doprowadzić do zakończenia procesu zamiany działek budowlanych, a wszystkie tereny pod budowę laboratoriów Głównego Urzędu Miar w Kielcach są już własnością tej instytucji. To nasz wspólny sukces – podkreślała minister Anna Krupka. Jak poinformowała termin ogłoszenia przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy kampusu laboratoryjnego zaplanowano na połowę grudnia. – Z tego miejsca pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce wszystkich parlamentarzystów i samorządowców za wspólne, aktywne, jednomyślne i konsekwentne działania na rzecz przeniesienia GUM właśnie do stolicy regionu świętokrzyskiego – dziękowała.

Jak przypomniała wojewoda Agata Wojtyszek, przygotowania do budowy w Kielcach Głównego Urzędu Miar trwały od trzech lat, a przeniesienie instytucji do stolicy regionu świętokrzyskiego było możliwe dzięki wspólnej pracy parlamentarzystów i samorządowców, a także władz uczelni. Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, realizacja inwestycji zatrzyma część młodych ludzi w Kielcach. Znaczenie inwestycji dla rozwoju Kielc i całego regionu podkreślała też poseł Maria Zuba, a wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski dodał, że od samego początku określona została mapa drogowa realizacji tej inwestycji. – Z wielką konsekwencją i determinacją trzymamy się tej mapy. Postanowienia zawarte na Radzie Dialogu Społecznego stają się rzeczywistością – mówił wicewojewoda, Bartłomiej Dorywalski.

Jak oszacowano, jedna z największych inwestycji w regionie ma kosztować blisko 172 miliony złotych, z czego blisko 140 milionów pokryje unijne dofinansowanie. – Postaramy się, by wesprzeć konsorcjum Głównego Urzędu Miar i Politechniki Świętokrzyskiej dodatkowymi środkami finansowymi. Samorząd regionu gotowy jest wesprzeć dodatkową kwotą 10 mln złotych ze środków RPO tę ważną dla rozwoju regionu inwestycję – zapowiedziała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.


Laboratoria Głównego Urzędu Miar zostaną wybudowane na blisko 15-hektarowej działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Będzie się tu mieścił kompleks 25 laboratoriów. Jak podkreślano podczas konferencji, ta inwestycja będzie miała ogromny wpływ na rozwój Kielc.

Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach – wizualizacja 
Fot. Biuro projektowe BDM Architekci 

Galeria