W poniedziałek 24 kwietnia 2017 roku w Kielcach na ul. Henryka Sienkiewicza o godz. 15.30 rozpoczął się IV Marsz Katyński inaugurując tym samym obchody „Tygodnia Katyńskiego”. W tych podniosłych uroczystościach uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa gimnazjalistów z Wolicy.
Uczniowie wraz z kilkoma grupami rekonstrukcyjnymi przedstawiającymi polskich jeńców wojennych prowadzonych przez żołnierzy Armii Czerwonej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Policji przemaszerowali na Rynek. Na Rynku odbyły się główne uroczystości: powitanie wszystkich uczestników marszu, okolicznościowe przemówienia oraz rys historyczny przypominający o tamtych tragicznych dla oficerów polskich wydarzeniach.
Do zbrodni katyńskiej doszło wiosną 1940 roku w lesie koło Katynia (dzisiejsza Rosja). Jej ofiarami byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy, a więc między innymi lekarze, nauczyciele i urzędnicy, którzy po agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Decyzję o ich zamordowaniu podjęły najwyższe władze ZSRR, które uznały polskich obywateli za wrogów władzy sowieckiej (rozkaz podpisał osobiście Józef Stalin). Radziecka policja polityczna NKWD czyli Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych zamordowała strzałem w tył głowy prawie 22 tysiące osób, w tym ponad 2300 związanych z kielecczyzną.
Głos zabrał między innymi dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek – mówiąc, że: „ …musimy przypominać o tym, co wydarzyło się wiosną 1940 roku, aby głosić prawdę. Trzeba czcić pamięć ofiar, poległych w imię Ojczyzny”. Po uroczystym wciągnięciu flagi narodowej na maszt oraz odśpiewaniu przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Hymnu Polskiego uroczystości na Rynku zakończyły się.
Nasi uczniowie następnie zwiedzili plenerową wystawę poświęconą tamtym wydarzeniom przygotowaną przez Muzeum Katyńskie w Warszawie pod jakże wymownym tytułem „ZBRODNIA 1940”. Tą swoistą „żywą lekcję historii” bardzo wysoko ocenili zarówno uczniowie Gimnazjum nr 2 w Wolicy jak i ich opiekun nauczyciel historii mgr Rafał Gajos.