3.5 C
Kielce
sobota, 4 maja, 2024
Strona głównaKulturaGala operetkowo-musicalowa w Piekoszowie. To był pierwszy taki „Koncert noworoczny” w mieście...

Gala operetkowo-musicalowa w Piekoszowie. To był pierwszy taki „Koncert noworoczny” w mieście Piekoszów

Zobacz

„Koncert noworoczny” z udziałem najwyższej klasy solistów operowych, a także gwiazd filmowych i teatralnych zorganizowano po raz pierwszy w mieście Piekoszów. Galą operetkowo-musicalową uczczono nie tylko wejście w nowy rok, ale przede wszystkim nadanie praw miejskich dla Piekoszowa. Podczas uroczystych obchodów wiceminister Piotr Wawrzyk symbolicznie przekazał klucz do miasta na ręce burmistrza Zbigniewa Piątka.

Dumy z uzyskania praw miejskich nie krył burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. – Dziś otwieramy nowy rozdział, który wierzę, że zapisze się złotymi literami na kartach historii. Prawa miejskie to nie tylko akt i symboliczny klucz do miasta. Nadanie praw miejskich to powód do dumy, ale też zobowiązanie. Zapewniam, że wspólnie z Radą Miejską Pieszkowa dołożymy wszelkich starań, aby nie było ono tylko zwykłym aktem administracyjnym, ale żeby stało się impulsem do rozwoju. Stoimy przed szansą na pozyskanie nowych inwestorów i nowych przedsiębiorców. Co więcej, zmiana statusu na miejski otwiera także przed nami nowe możliwości sięgania po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich. Jestem przekonany, że to pozwoli nam na jeszcze bardziej dynamiczny postęp – podkreśla Zbigniew Piątek, burmistrz Miasta i Gminy Piekoszów. Zdaniem przewodniczącej Barbary Drogosz, Piekoszów stoi przed szansą na dobrą przyszłość.

W mieście Piekoszów hucznie świętowano nadanie praw miejskich. Zorganizowano „Sylwestra pod gwiazdami”, a także galę operetkowo-musicalową. – Piekoszów hucznie obchodzi dzień, w którym uzyskał prawa miejskie. To dobrze, bo dobry start wróży także to, że miasto Piekoszów będzie pisało świetną swoją historię i tego z całego serca życzę miastu Piekoszów, panu burmistrzowi, radzie i mieszkańcom. Mam takie przekonanie, że to co zdołali do tej pory wspólnie uzyskać będzie procentowało – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec. Odczytał też oficjalny list od prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, w którym zaznaczył, że nadanie praw miejskich jest początkiem nowego rozdziału w historii gminy.

Podczas wydarzenia symboliczny klucz do miasta wręczył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Miasto Piekoszów otrzymało prawa miejskie. Jest to wyjątkowe wydarzenie, o którym będą pamiętały kolejne pokolenia piekoszowian. Przejdzie tym samym do historii burmistrz Zbigniew Piątek, przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Drogosz, bo to są te osoby, które najbardziej zabiegały o zmianę statusu dla Piekoszowa na miejski. Dziś jesteśmy świadkami szczęśliwego finału ich wieloletnich starań. Jestem dumny, że mogłem dołożyć do tego sukcesu swoją małą cegiełkę – mówił wiceminister Piotr Wawrzyk.

O tym jak ważne jest nadanie praw miejskich dla Piekoszowa mówiła też wiceminister Anna Krupka. – Pamiętamy, że na początku 2013 roku gmina była bardzo zadłużona, a jej sytuacja była bardzo trudna. Dziś widzimy jaką drogę przeszła, aby znaleźć się w tym miejscu, w którym jest. Bez wątpienia nie byłoby tych wszystkich sukcesów bez ogromnej pracy burmistrza Zbigniewa Piątka. To także dobra współpraca z rządem, z parlamentarzystami i z samorządowcami wyższych szczebli sprawiły, że Piekoszów można śmiało stawiać za wzór chociażby w kwestii pozyskiwania środków zewnętrznych, które są dodatkowym motorem napędowym. Jestem przekonana, że kolejnym impulsem dla rozwoju gminy będzie także nadanie praw miejskich – powiedziała wiceminister Anna Krupka.

Zdaniem przybyłych gości nadanie praw miejskich dla Piekoszowa to historyczna chwila. Gratulacje na ręce burmistrza Zbigniewa Piątka złożyli także: Biskup Marian Florczyk, senator Krzysztof Słoń, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętowski, starosta powiatu kieleckiego Mirosław Gębski, wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, a w imieniu samorządowców z województwa świętokrzyskiego prezes Zarządu Związku Miast i Gmin Regionu Świętokrzyskiego Robert Jaworski, burmistrz Gminy i Miasta Chęciny.

Galę operetkowo-musicalową zorganizowano w ramach cyklu wydarzeń mających na celu uczczenie nadania dla Piekoszowa praw miejskich. Na scenie można było podziwiać solistów operowych, a wśród nich sopranistki – Renatę Drozd i Annę Lasotę, śpiewaków Jakuba Milewskiego i Łukasza Gaja oraz aktora Kacpra Kuszewskiego. Między utworami wystąpiła aktorka Teresa Lipowska. Była muzyka Johanna Straussa, ale były też przeboje muzyki operetkowej i musicalowej. Publiczność nuciła razem z artystami chociażby utwór pod tytułem „Wielka sława to żart” z „Barona cygańskiego”. Były też czardasze, muzyka z filmu „Człowiek z La Manchy” czy z musicali „My Fair Lady” oraz „Upiór z opery”. Gospodarzem wydarzenia był Artur Jaroń. Licznie zgromadzona publiczność w hotelu Leśna Promenada w Piekoszowie owacjami na stojąco nagrodziła znakomitych artystów. Noworoczny koncert był transmitowany na żywo przez Radio Kielce.

Aktualności

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

W stolicy województwa świętokrzyskiego, tak jak i we wszystkich miastach na terenie naszego kraju uroczyście obchodzony jest kolejny jubileusz...

Polecamy