3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościFundusze unijne dla przyrody. Dzień Otwarty Funduszy w Umianowicach

Fundusze unijne dla przyrody. Dzień Otwarty Funduszy w Umianowicach

Zobacz

Budowa budek dla ptaków, zakładanie łąki kwietnej dla pszczół czy warsztaty w zagrodzie, w której mieszkają konik polski, koza sandomierska, owce wrzosówki i wiele innych zwierząt – dziś w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach można było skorzystać z wielu ciekawych warsztatów oraz atrakcji w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

W wydarzeniu, w nowo powstałym z funduszy unijnych ośrodku wzięli udział marszałek Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Marek Jońca, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Jacek Sułek i jego zastępca Katarzyna Kowalewska, dyrektor Gabinetu Marszałka Anna Ciulęba, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Departamentu Przyrody i Klimatu Anna Picheta-Oleś.

– Dziś rozpoczynamy trzydniową akcję Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Do Umianowic zaprosiliśmy dzieci z opiekunami na szereg atrakcyjnych warsztatów. Pokażemy im ośrodek i umożliwimy kontakt z przyrodą z nadnidziańskich terenów. Będziemy ich uczyć, jak przyrodę chronić i jej sprzyjać – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski oraz zaprosił też do innych instytucji i miejsc, w których trwa akcja. Więcej na ten temat – Dni Otwarte Funduszy Europejskich już w najbliższy weekend

– Ten ośrodek został od postaw wybudowany z funduszy unijnych. Korzysta z niego coraz więcej osób z całej Polski. Główną jego atrakcją jest przyroda oraz oferta warsztatowa dla najmłodszych, którym chcemy pokazać nasza nieocenioną, zdrową świętokrzyska naturę. Tu staramy się odtworzyć rodzime zwierzęta gospodarskie, które kiedyś żyły na tym terenie. Bez dofinansowania z Unii nie byłoby możliwe to wszystko – dodał członek Zarządu Marek Jońca.

Przypomnijmy, że ośrodek dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość projektu to 21 895 586 złotych.

Powstał w celu prowadzenia edukacji przyrodniczej dla dzieci i młodzieży z obszaru województwa świętokrzyskiego, między innymi poprzez organizację terenowych warsztatów, kilkudniowych pobytów w ramach „zielonych szkół”, plenerów fotograficznych i plastycznych, obozów naukowych, wycieczek krajoznawczych oraz zajęć rekreacyjnych.

Podczas Dni Otwartych Funduszy odbywały się warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych: budowa budek dla ptaków, zakładanie łąki kwietnej dla pszczół, komponowanie herbatek ziołowych, sadzenie alei wierzbowej. A w Nidarium goście dowiadują się tego, jakie ryby żyją w Nidzie i gdzie mieszka żółw błotny, w laboratorium razem z naukowcami sprawdzają, jak małże oczyszczają wodę.
Dzieci z przyrodnikami przygotowały także woliery dla nowych podopiecznych sokolarni. A w zagrodzie edukacyjnej, w której mieszkają krowa białogrzbieta, konik polski, koza sandomierska, owce wrzosówki i świniarki oraz kury i perliczki, odbyło się wspólne karmienie i wyprowadzanie zwierząt na łąkę oraz porządki w zagrodzie. Nie zabrakło wspólnego poczęstunku przy ognisku oraz wizyty na łące, gdzie pasą się koniki polskie i krowy.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej posiada 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną, jadalnię wraz z zapleczem kuchennym, pracownię projektowo-badawczą oraz 4 pokoje gościnne dla naukowców i studentów realizujących projekty przyrodnicze czy odbywających staże lub praktyki. Atrakcją ośrodka jest „Nidarium” czyli wielkogabarytowe akwarium o pojemności 25 tys. litrów, pokazujące ekosystem rzeki Nidy.

W ramach rewitalizacji zabytkowej kolejki wąskotorowej przeniesiono budynek stacyjki Umianowice przy wyremontowanym peronie oraz odnowiono wieżę ciśnień, z przeznaczeniem na obserwacje ornitologiczne. Powstało również zaplecze techniczne na sprzęt rolniczy oraz edukacyjne związane z pokazowym gospodarstwem tj. owczarnia, stajnia, kurnik.

 

Galeria

Aktualności

Babciu i dziadku nie wierz hienom i wilkom złym

„Na przekór hienom i wilkom złym” to utwór, który został stworzony dla wszystkich babć i dziadków. Przestrzega on...

Polecamy