3.5 C
Kielce
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaKulturaFotografia przyrodnicza w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Fotografia przyrodnicza w Zamku Królewskim w Sandomierzu

Zobacz

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza we wtorek, 5 listopada, o godz. 16-tej na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Szkutnika “Obary”, połączony z pokazami cyfrowymi. Rezerwat przyrody “Obary” w Nadleśnictwie Biłgoraj zafascynował autora prac ponad 20 lat temu, gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody sprawił, że miejsce to stało się jego oazą spokoju i obudziło pasję do fotografowania przyrody.

Wystawa została przygotowana w 2019 roku z okazji 45. rocznicy objęcia ochroną rezerwatową naturalnych fragmentów torfowisk przejściowych i wysokich typu subkontynentalnego, znajdujących się w zachodniej części kompleksu lasów Puszczy Solskiej. Od tego czasu prezentowana m.in. na międzynarodowych festiwalach fotografii i filmu przyrodniczego, w muzeach i galeriach oraz w ośrodkach edukacyjnych polskich parków narodowych. Obecnie wpisuje się w jubileusz 50-lecia powołania rezerwatu przyrody “Obary” (1975-2025) w Nadleśnictwie Biłgoraj.

Fotografie prezentowane na wystawie wykonane zostały w latach 2012-2019. Autorem zdjęć jest Grzegorz Szkutnik – przyrodnik, pasjonat fotografii przyrodniczej, zrzeszony w Związku Polskich Fotografów Przyrody, Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki. Swoje fotografie publikuje w wydawnictwach albumowych, czasopismach przyrodniczych, kalendarzach itp. W dorobku posiada sześć wystaw autorskich oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, prezentowanych w kraju i za granicą. Grzegorz Szkutnik jest laureatem ogólnopolskich konkursów fotograficznych oraz jurorem konkursów organizowanych przez instytucje samorządowe, stowarzyszenia twórcze i parki narodowe.

Rezerwat przyrody Obary zafascynował autora prac ponad 20 lat temu, gdy trafił w to miejsce po raz pierwszy. Niezwykły charakter rozległego torfowiska z karłowatymi sosnami, snującymi się o świcie mgłami oraz całą paletą odgłosów dzikiej przyrody sprawił, że miejsce to stało się jego oazą spokoju i obudziło pasję do fotografowania przyrody.

Wernisaż wystawy w Zamku Królewskim odbędzie się 5 listopada (godz. 16.00) i zostanie połączony z pokazami cyfrowymi. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 10 stycznia 2025 roku.

2024obary 1

2024obary 1

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy