Ogromne dmuchańce, liczne konkursy i zabawy z animatorami, wspaniałe występy, wata cukrowa i popcorn dla najmłodszych, a dla tych nieco starszych pyszny poczęstunek – tegoroczny wielki festyn rodzinny w Wólce Kłuckiej przyciągnął prawdziwe tłumy. Zabawa była znakomita, a integracja na najwyższym poziomie.
Na wspaniałą zabawę do Wólki Kłuckiej zaprosiła gości Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach, która prowadzi tu Akademickie Przedszkole Integracyjne „Dziecięca Osada” wraz z Akademicką Fundacją Staropolską, przy której funkcjonuje tu Podstawowa Szkoła Specjalna. Na wszystkich przybyłych czekały liczne atrakcje. Najmłodszych uczestników wydarzenia zachwyciły ogromne dmuchane zjeżdżalnie i dmuchany zamek wypełniony piłeczkami. Dużo działo się także w strefie dziecka. – Wszystkich częstujemy watą cukrową i popcornem. Przy stolikach odbywają się liczne konkursy plastyczne. Jest malowanie twarzy i włosów, a także fantastyczna zabawa z animatorami. Nie zabraknie też pokazu ratownictwa medycznego w wykonaniu druhów ochotników – wymienia dyrektor Akademickiego Przedszkola Integracyjnego „Dziecięca Osada”, Wioletta Radomska.
Na scenie wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich „Żurawinki”, dając prawdziwy popis umiejętności wokalnych. Członkinie koła równie popisowe przygotowały dania na festyn. Były mistrzowskie pierogi, pyszne naleśniki z musem truskawkowym i najróżniejsze rodzaje ciast. Kolejka po te wszystkie pyszności ustawiła się naprawdę długa. Podobnie jak na stoisku obok, gdzie równie wyjątkowymi specjałami częstowało Stowarzyszenie „Aktywni PLUS”. Były ciastka i ciasta, a także kiełbaski z grilla i kaszanka. – Od nas nikt nie wyjdzie głodny – zgodnie mówili przedstawiciele obu stowarzyszeń.
Przybyłych gości powitali gospodarze wydarzenia, dyrektor Akademickiego Przedszkola Integracyjnego „Dziecięca Osada”, Wioletta Radomska wraz z Jackiem Śniadeckim ze Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach i wójtem gminy Mniów, Piotrem Wilczakiem, który fantastycznej zabawie przyglądał się wspólnie ze swoim zastępcą Michałem Milcarzem i sekretarz gminy Mniów, Izabelą Dziewięcką. – Cieszę się, że tak wielu mieszkańców spotkało się tu dziś, aby wspólnie świętować i integrować się. Jestem pod wrażeniem działalności i szybkiego rozwoju placówki prowadzonej przez Staropolską Szkołę Wyższą w Kielcach. Niebawem budynek ten przejdzie kompleksową termomodernizację, na którą pozyskał bardzo wysokie unijne dofinansowanie. To bardzo ważne, aby stwarzać jak najlepsze warunki do nauki. My jako samorząd służymy wszelką pomocą – zapowiedział wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. Jak poinformował Jacek Śniadecki ze Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach, inwestycja będzie kosztować ponad 850 tysięcy złotych. – Całość rozpoczniemy od wymiany okien i drzwi. Chcemy to zrobić jeszcze w tym roku – poinformował kierownik Jacek Śniadecki. Warto podkreślić, że kompleksowa termomodernizacja to nie jedyna inwestycja, jaką zaplanowano tu do realizacji. Złożono projekt na budowę Otwartej Strefy Aktywności, a już niebawem stanie tu także ogromna piaskownica. – Wszystko dzięki wielkiemu wsparciu rodziców. Zarówno dla nich, jak i dla nas najważniejsze jest, aby dzieci wychodziły stąd uśmiechnięte i zadowolone – zaznaczyła dyrektor Wioletta Radomska.
Podczas rodzinnego festynu w Wólce Kłuckiej dzieciaki bawiły się znakomicie, podobnie jak i dorośli. I chyba nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczbę przygotowanych specjalnie na festyn atrakcji. Za wielkie wsparcie w organizacji popłynęły podziękowania do kanclerza Staropolskiej Szkoły Wyższej Marty Mosiołek, Gospodyń Wiejskich „Żurawinki”, Stowarzyszenia „Aktywni PLUS”, sołtys Teresy Więckowskiej, radnego Sławomira Szczerka, Jerzego Smolarczyka firma „TIHE”, Grzegorza Kowalczyka, Marii Mirzec, państwa Emilii i Daniela Wilczkowskich, firmy Lewiatan w Rudzie Strawczyńskiej, Studia Fryzur Visual Moniki Banasik z Kielc, druhów z OSP w Grzymałkowie, funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Strawczynie i oczywiście do wszystkich rodziców. Jak zgodnie tu podkreślano, warto angażować się w tak ważne sprawy jak integracja z osobami niepełnosprawnymi. – U nas uczymy tolerancji, odpowiedzialności i wrażliwości na drugiego człowieka – zaznaczyli tutejsi nauczyciele.
Z całą pewnością nie pożałował ten, kto przyszedł tego dnia na festyn rodzinny do Wólki Kłuckiej. Liczne atrakcje i niezwykła integracja sprawiły, że ten festyn bez wątpienia na długo zapadnie w pamięci uczestników.