14 kwietnia był dniem wielkich odkryć i eksperymentów dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Chęciny i szkół powiatu kieleckiego. Wszystko to za sprawą III Festiwalu Naukowego Młodego Odkrywcy, który przyciągnął tłumy młodych entuzjastów nauki. Wydarzenie oprócz uczniów zgromadziło także dyrektorów szkół, nauczycieli i badaczy, zapewniając niezapomniane doświadczenia edukacyjne wpisujące się w obchody roku jubileuszowego 700-lecia Nadania Praw Miejskich Chęcinom.
Uczestników festiwalu powitał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który podkreślił rolę wydarzenia jako inspiracji do poznawania nauki, rozwijania ciekawości młodych mieszkańców gminy. Podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia. Podkreślił, że poprzez promowanie nauki i edukacji możemy wspólnie kształtować przyszłość młodego społeczeństwa.
– III Festiwal Naukowy Młodego Odkrywcy jest doskonałym przykładem tego, jak możemy budować społeczność opartą na wiedzy, innowacyjności i współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczą w tym wydarzeniu i życzę wielu wrażeń i niesamowitych doświadczeń – powiedział burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
W czasie festiwalu uczniowie wysłuchali prelekcji przygotowanej i przedstawionej przez dr Grażynę Barwinek na temat Dnia Ziemi, jego historii, pomysłodawców i sposobów celebracji. Prelegentka przypomniała najważniejsze hasła obchodów z ostatnich kilku lat. Tegoroczne motto Dnia Ziemi to: „Nasza Moc, Nasza Planeta”.
Celem festiwalu było promowanie nauki poprzez prezentacje, eksperymenty i pokazy, które pobudziły ciekawość i kreatywność uczestników. Uczniowie mogli eksperymentować, zadawać pytania i uczyć się poprzez zabawę. Stoiska były przygotowane przez reprezentacje poszczególnych szkół. Uczniowie starszych klas pod opieką nauczycieli przedstawiali i uczyli młodszych kolegów jak wykonać doświadczenie a następnie wspólnie wyjaśniali zjawiska i procesy przyrodnicze. Każde stoisko było pełne energii i fascynujących informacji.
Ogromne zainteresowanie wzbudziły także niesamowite pokazy chemiczne przygotowane przez Centrum Nauki Leonarda da Vinci z Podzamcza. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w kolejnych doświadczeniach.
Uczestnicy mieli także okazję poznać tajniki astronomii i budowy Wszechświata za sprawą mobilnego planetarium.
Warto dodać, że 11 kwietnia 2025 r. odbył się Mini Festiwal Nauki Młodego Odkrywcy z udziałem przedszkolaków ze Szkół Podstawowych w Chęcinach i Jaworzni. Młodzi naukowcy z Jaworzni zaprezentowali swoje doświadczenia kolegom.
Uczniów do wydarzenia przygotowali nauczyciele przyrodnicy z sieci „Pasjonaci przyrody”, którzy współpracują przy Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, a zarazem są członkami gminnej sieci przyrodników. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy i Miasta Chęciny.
Nad przebiegiem festiwalu czuwała także dyrektor Centrum Usług Wspólnych – Ewa Dąbrowska.
III Festiwal Naukowy Młodego Odkrywcy w Chęcinach był nie tylko okazją do eksploracji naukowych tajemnic, ale także do integracji społeczności międzyszkolnej. To wydarzenie z pewnością na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników.
Partnerami wydarzenia byli: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Centrum Nauki Leonarda da Vinci oraz Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Wydarzenie prowadziła koordynator sieci Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych „Pasjonaci przyrody” – dr Grażyna Barwinek.