3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościFestiwal kultury ludowej rozbrzmiał w Piekoszowie. Przegląd obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych...

Festiwal kultury ludowej rozbrzmiał w Piekoszowie. Przegląd obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych za nami [WIDEO]

Zobacz

W Piekoszowie odbył się kolejny Przegląd Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych, który ponownie zabrał uczestników i widzów w podróż do korzeni polskiej tradycji i kultury. Organizowany przez Bibliotekę Centrum Kultury wydarzenie zgromadziło 9 zespołów z całego województwa świętokrzyskiego, prezentujących bogactwo obrzędów i zwyczajów ludowych.

Na scenie Centrum Kultury w Piekoszowie ponad 120 uczestników z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń zaprezentowało wiejskie granie, wigilijne tradycje, kiszenie kapusty czy sceny z prania. Jak podkreśliła Anna Wilk, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury, prezentacje miały na celu zachowanie i pokazanie tradycji naszych przodków, aby kultura i zwyczaje sprzed lat nie poszły w niepamięć.

Zdaniem burmistrza miasta i gminy Piekoszów, Zbigniewa Piątka, tego typu przeglądy mają wielką wartość dla wspierania i zachowania lokalnej kultury ludowej. – To niesamowite, jak te zespoły potrafią ożywić tradycje i przenieść nas w czasie do epoki naszych dziadków. Jesteśmy dumni, że w naszej gminie pielęgnujemy takie tradycje i możemy je prezentować szerszej publiczności. Organizacja Przeglądu Obrzędów Ludowych to już tradycja w gminie Piekoszów. Wszystkie zespoły ludowe zawsze są bardzo dobrze przygotowane, a ich poziom artystyczny z roku na rok jest coraz wyższy, co podkreślało nawet szacowne jury, które miało nie lada orzech do zgryzienia wybierając tych najlepszych. Cieszę się, że udaje nam się podtrzymywać te tradycje ludowe, a to wszystko dzięki wspaniałym zespołom ludowym. To oni podtrzymują nasze tradycje, przekazując je z pokolenia na pokolenie. Pokazują nam jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały obrzędy. Dzięki nim możemy przenieść się w zamierzchłe czasy i zobaczyć jak żyli nasi dziadowie. Wszyscy, którzy angażują się w ocalenie od zapomnienia zasługują na wielkie słowa uznania – mówi burmistrz Zbigniew Piątek.

W skład jury weszli eksperci z dziedziny kultury ludowej: Anna Perzowicz instruktor BCK, Radosław Suliga z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Damian Kozłowski z Muzeum Wsi Kieleckiej, którzy podkreślali, jak ważne jest organizowanie takich przeglądów dla zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Oceniając prezentacje, zwracali uwagę nie tylko na zdolności aktorskie, ale przede wszystkim na autentyczność i zgodność z tematem, gwarę oraz zachowanie tradycyjnych czynności.

Zwycięzcą przeglądu zostało Koło Gospodyń Wiejskich Słoneczny Krąg z Bodzechowa za prezentację „Wielkie pranie w chałupie u Bodzecha”. Kolejne miejsca zajęły Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza za „Kiszenie kapusty u Maciejów” oraz Zespół Folklorystyczno-Obrzędowy Sołtyski za prezentację „Wilijo dożynek”.

Wydarzenie to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim święto kultury ludowej, które pozwala na zachowanie i promowanie regionalnych tradycji. Laureaci i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi także nagrody pieniężne i rzeczowe, co stanowi dodatkową motywację do dalszego pielęgnowania obrzędów i zwyczajów ludowych.

Galeria

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy