3.5 C
Kielce
wtorek, 19 listopada, 2024
Strona głównaKulturaFestiwal “Folkowe Kolory Kultur”

Festiwal “Folkowe Kolory Kultur”

Zobacz

Już w 7-8 grudnia w Części Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się kolejna odsłona festiwalu “Folkowe Kolory Kultur”. Jest to seria niezwykłych spotkań muzycznych, w których różnorodne światy muzyki folkowej będą się przenikać z autentycznym folklorem świętokrzyskim. Oprócz koncertów i folkowego jam session, uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach twórczych, kiermaszu sztuki ludowej oraz warsztatach etnologicznych prowadzonych przez dr Alicję Trukszyn.

Program festiwalu:

Koncerty i folkowe jam session
Warsztaty twórcze
Kiermasze sztuki ludowej
Warsztaty etnologiczne z dr Alicją Trukszyn
Regionalna kuchnia świętokrzyska prezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich

7 grudnia 2024

12:00 – 17:00 – Kiermasz Sztuki Ludowej (Foyer przed Salą Teatralną)

Stoiska lokalnych artystów prezentujące rękodzieło, rzeźby, malarstwo, wyroby z drewna i ceramiki. Wydarzenie połączone jest z wystawą, na której prezentowane będą nagrodzone prace z kolekcji Wojewódzkiego Domu Kultury, znajdujące się w Izbie Regionalnej.
Kuchnię regionalną zapewnia Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Brudzowie. Stoły z tradycyjnymi potrawami oraz słynne gołąbki z fasolą i mięsem z Brudzowa.

13:00 – 14:30 – Warsztat etnograficzny “Jesień” z dr Alicją Trukszyn „Kalendarz zwyczajów ludowych”

Warsztaty oparte na książce „Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny”, przedstawiającej obrzędy i zwyczaje ludowe przypisane do poszczególnych pór roku, dni i świąt religijnych. Warsztaty poprowadzi autorka, dr Alicja Trukszyn – językoznawca i kulturoznawca, absolwentka UMCS w Lublinie i UJK w Kielcach.

13:00 – 16:45 – Warsztaty rzeźbiarskie z mistrzem Andrzejem Kozłowskim

Warsztaty prowadzone przez Andrzeja Kozłowskiego – obecnie jednego z najciekawszych rzeźbiarzy Kielecczyzny. Aktywnie uczestniczy w wystawach i konkursach na sztukę ludową, prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Narodowym w Kielcach. Możliwość własnoręcznego wykonania wyrobów rzeźb i zabrania ich na pamiątkę.

17:00 – 18:30 – Koncert Muzyki Ludowej

Rodzinna Kapela Całków oraz Michał Czachowski z Viva FLAMENCO

Kapela Całków istnieje od około 1985 roku. Kontynuuje tradycje ludowe muzykowania Jana Jawora. Od 2000 roku jest to kapela rodzinna, jej członkami są:

Dariusz Całka – akordeon
Dorota Janowska – kontrabas
Anna Adamska – śpiew, skrzypce
Andrzej Koprowski – klarnet
Marian Zegan – trąbka

Od początku istnienia ściśle współpracuje z Centrum Kultury w Jędrzejowie. Kapela bierze udział w „Buskich Spotkaniach z Folklorem”, zdobywając wyróżnienia i nagrody m.in.w 2003 r., 2012 r. i 2018 r. (nagroda im. Piotra Gana), w tegorocznych spotkaniach otrzymała 1 miejsce w kategorii kapel ludowych. Kapela ma na swoim koncie nagrodę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i rozwoju kultury. W 2007 roku kapela otrzymała prestiżową statuetkę „Złotego Gryfa” za profesjonalizm w realizacji zadań związanych z działalnością na rzecz rozwoju kultury i tradycji ludowej regionu świętokrzyskiego. W 2009 roku kapela promowała Jędrzejów w niemieckim mieście Reichenbach na Dniach Miast Partnerskich. W swoim repertuarze kapela prezentuje regionalne utwory ludowe m.in.polki, oberki, walce i krakowiaki. Corocznie bierze udział w dożynkach, festiwalach, koncertach, festynach rodzinnych, występach na terenie powiatu jędrzejowskiego oraz w wielu innych miejscach w Polsce. Kapela kilkukrotnie reprezentowała województwo świętokrzyskie na Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej „Cepelia” w Krakowie. Kapela jest rodzinną, wielopokoleniową grupą, kontynuującą tradycję ludową.

„VIVA FLAMENCO!” to jeden z czołowych zespołów flamenco w Polsce. Powstał w 1992 roku z inicjatywy gitarzysty Michała Czachowskiego. Ich muzyka to wyjątkowe połączenie tradycyjnego flamenco z elementami współczesnymi, wzbogacone wpływami kultury indyjskiej, arabskiej oraz jazzu. Unikalny charakter nadaje grupie bogate instrumentarium, obejmujące nie tylko gitary, lecz także tradycyjne instrumenty etniczne. Repertuar zespołu obejmuje dynamiczne kompozycje znanych gitarzystów flamenco, utwory tradycyjne oraz autorskie, różnorodne pod względem rytmów i nastrojów. Artyści imponują mistrzowską grą na instrumentach, a ekspresyjny taniec i oryginalne stroje dodają występom wyjątkowej oprawy, czyniąc z koncertów spektakularne widowiska na najwyższym poziomie. Zespół zdobył liczne nagrody w prestiżowych konkursach. Artyści regularnie występują w Polsce i za granicą, biorąc udział w najważniejszych festiwalach gitarowych, jazzowych, etnicznych i folkowych. Prezentują swoje umiejętności zarówno w dużych salach koncertowych, teatrach i filharmoniach, jak i w kameralnych domach kultury, występując w składach różnej wielkości.

Jam Session:

Wspólne tworzenie muzyki przez oba zespoły. Improwizacje muzyczne, łączenie różnych stylów i tradycji folkowych. Zachęcanie publiczności do udziału w jam session poprzez śpiew i taniec. Wolne tańce, zabawa, dyskusje, prezentacje.

08 grudnia 2024

12:00 – 17:00 – Kiermasz Sztuki Ludowej (Foyer przed Salą Teatralną)

Stoiska lokalnych artystów prezentujące rękodzieło, rzeźby, malarstwo, wyroby z drewna i ceramiki. Wydarzenie połączone jest z wystawą, na której prezentowane będą nagrodzone prace z kolekcji Wojewódzkiego Domu Kultury, znajdujące się w Izbie Regionalnej.

Kuchnię regionalną “Dary Lasu” zapewnia Koło Gospodyń Wiejskich w Belnie. Zaserwują: Pasztet z grzybów podany z dwoma sosami: sosem z czerwonej porzeczki oraz sosem z papryki. Polędwiczki marynowane w białym winie faszerowane posiekanymi grzybami suszonymi oraz sosem z borowików na wywarze z suszonych grzybów.

13:00 – 14:30 – Warsztat etnograficzny “Zima” z dr Alicją Trukszyn „Kalendarz zwyczajów ludowych”

Warsztaty oparte na książce „Kalendarz zwyczajów ludowych – świętokrzyski rok agrarny”, przedstawiającej obrzędy i zwyczaje ludowe przypisane do poszczególnych pór roku, dni i świąt religijnych. Warsztaty poprowadzi autorka, dr Alicja Trukszyn – językoznawca i kulturoznawca, absolwentka UMCS w Lublinie i UJK w Kielcach.

13:00 – 16:45 – Warsztaty Wycinanki Świętokrzyskiej prowadzone przez Lucynę Kozłowską.

Lucyna Kozłowska jest utalentowaną wycinankarką, której prace są osadzone w tradycjach zdobnictwa ludowego regionu świętokrzyskiego. Zamiłowanie do tradycji wyniosła z rodzinnego domu i pielęgnuje je do dzisiaj, u boku męża, znanego rzeźbiarza Andrzeja Kozłowskiego. Choć jest wszechstronnie utalentowaną twórczynią, najchętniej zajmuje się zdobnictwem wnętrz, zwłaszcza wycinanką, którą tworzy od połowy lat 90. Swoją pasję odkryła w dzieciństwie, w domu dziadków, gdzie tradycje zdobnicze były bardzo żywe. Lucyna Kozłowska wypracowała swój unikalny styl, zawsze odwołując się do lokalnej tradycji. Jej wycinanki tematyczne czerpią inspiracje z legend, świata roślin i zwierząt, zachowując typowy rytm i symetrię tej techniki. Artystka wykonuje formy charakterystyczne dla zdobnictwa dawnej wiejskiej izby: okrągłe gwiazdy, kwadratowe wycinanki oraz typowe dla regionu lalki. Jej prace cechuje bogata ornamentyka oraz ażurowość, wynikająca z przewagi wyciętej powierzchni nad pozostawioną. Lucyna Kozłowska jest bardzo aktywną twórczynią. Swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie przekazuje innym podczas warsztatów twórczych. Promuje swoją twórczość na wystawach, targach i kiermaszach, w których chętnie uczestniczy. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2016 roku.

17:00 – 18:30 – Koncert Muzyki Ludowej

Rodzinna Kapela Korbanów i BUM BUM ORKeSTA

Rodzinna Kapela Korbanów z Dębskiej Woli, założona w 1990 roku, od lat znajduje się w ścisłej czołówce najlepszych zespołów ludowych województwa świętokrzyskiego. Pomysłodawcą grupy był Feliks Korban, znany i ceniony muzyk ludowy, który wraz z synami Krzysztofem i Tomaszem, wujem Mieczysławem Litwinem oraz Grzegorzem Jamiołem rozpoczął jej działalność. Kapela od samego początku cieszyła się dużym uznaniem, zdobywając w pierwszym roku istnienia I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Busku-Zdroju oraz triumfując w konkursie “Duży-Mały”. Sukcesy te powtórzyli w kolejnych dwóch latach, a synowie Feliksa Korbana regularnie zdobywali nagrody indywidualne na licznych konkursach i przeglądach. Kapela nie tylko utrzymuje swoją pozycję wśród najlepszych, ale także wyznacza standardy dbałością o szczegóły i precyzją wykonania, które stają się wzorem dla innych. Utwory wykonywane przez zespół pochodzą z dawnych czasów, a członkowie zespołu starannie je odnajdują i włączają do swojego repertuaru. Śpiewają piosenki i przyśpiewki w gwarze charakterystycznej dla regionu, a ich nagrania często można usłyszeć w lokalnych rozgłośniach radiowych.
BUM BUM ORKeSTAR czerpie inspiracje z muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej tradycji. To unikalne połączenie trzech muzycznych światów sprawia, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć niespożytą energią, wzruszyć subtelną melodią, a na koniec porwać publiczność w wir tanecznych rytmów. Każdy koncert to niezapomniane i pełne emocji widowisko, które wyróżnia się nieprzewidywalnym charakterem. Muzycy tworzący Bum Bum ORKeSTAR z pasją i zaangażowaniem oddają się swojej sztuce, wykorzystując bogate instrumentarium: klarnet, trąbkę, akordeon, tubę i bułgarski bęben tapan. Ich występy kipią pozytywną energią, którą z łatwością dzielą się z publicznością, przypominając w tym słynne bałkańskie orkiestry weselno-pogrzebowe. Efekt? Żaden słuchacz nie pozostaje obojętny wobec ich muzyki.

Jam Session:
Wspólne tworzenie muzyki przez oba zespoły. Improwizacje muzyczne, łączenie różnych stylów i tradycji folkowych. Zachęcanie publiczności do udziału w jam session poprzez śpiew i taniec. Wolne tańce, zabawa, dyskusje, prezentacje.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, aby zanurzyć się w bogatą kulturę i tradycję regionu świętokrzyskiego oraz cieszyć się różnorodnymi formami muzyki folkowej. Czekamy na Was!
Wydarzenie realizowane pod patronatem Renaty Janik Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Aktualności

Uwierzyła oszustom i straciła ponasd 23 000 złotych

Na terenie Starachowic doszło w minioną sobotę do oszustwa. Sprawcy działając metodą „na wypadek drogowy”, pozbawili 85-latkę 23 000...

Polecamy