3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Ferie w lesie

Zobacz

Trwają ferie zimowe. W czasie pandemii i ograniczeń, leśnicy zachęcają do odkrywania najbliższej okolicy. Okazuje się, że również w lasach nie brakuje miejsc wartych odwiedzenia.

Przedstawiamy propozycje wypraw do lasu z terenu nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.

Przez Puszczę Świętokrzyską… (rezerwat Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego/ Nadleśnictwo Daleszyce)GPS: 50.773576, 20.898138
Rezerwat Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego utworzony został w 1970 roku. Obejmuje on drzewostany o charakterze zbliżonym do naturalnego i pierwotnego, jakie dominowały przed wiekami w Górach Świętokrzyskich. W całości składa się ze starodrzewni mieszanych, w których dominują jodły, buki, modrzewie, dęby oraz graby. Najstarsze drzewa – buki i modrzewie mają ok 200 lat i imponują wymiarami. W rezerwacie wzrok przyciągają również parowy i wąwozy oraz płynące ich dnem okresowe strumyki.
Nazwa rezerwatu nawiązuje do leżącej nieopodal miejscowości, w której rosły i nadal rosną liczne cisy, w tym okazy pomnikowe. W samym rezerwacie cisów nie stwierdzono.
Przez rezerwat, Nadleśnictwo Daleszyce – gospodarz terenu, poprowadziło leśną, przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną im. Wybranieckich.
Do rezerwatu najłatwiej dotrzeć od miejscowości Cisów Pasieka, gdzie można zostawić samochód na składnicy drewna i po dosłownie 200-metrowym spacerze dotrzeć do granic rezerwatu. Do rezerwatu doprowadzi nas również niebieski szlak z Chęcin do Łagowa, który wiedzie skrajem rezerwatu.

Po rozsypanych 500 mln lat temu głazach… (rezerwat Szczytniak/ Nadleśnictwo Łagów) GPS: 50.828047, 21.155227
Mówiąc gołoborze większość myśli – Święty Krzyż lub Łysica, warto jednak wiedzieć, że dosłownie 10 kilometrów, w linii prostej, od Łyśca znajduje się nie mniej imponujące rumowisko skalne.  Na zboczu góry Szczytniak w Paśmie Jeleniowskim, na terenie Nadleśnictwa Łagów, znajduje się gołoborze, na które możemy dotrzeć szlakami turystycznymi – czerwonym, Głównym Szlakiem Świętokrzyskim z Gołoszyc do Kuźniaków, od którego na szczycie Szczytniaka należy zboczyć ok. 200 m lub czarnym od miejscowości Skoszyn. Rumowisko głazów piaskowca kwarcytowego urzeka swą surowością, ale dostrzec można na nim postępującą sukcesję naturalną. Co istotne, w przeciwieństwie do gołoborza na Św. Krzyżu, można tu legalnie wejść na rumowisko.
Rezerwat Szczytniak jest też leśnym rezerwatem z charakterystyczną dla Gór Świętokrzyskich szatą roślinną – otaczają go drzewostany jodłowo-bukowe.

Z wizytą u św. Rozalii (rezerwat Perzowa Góra/ Nadleśnictwo Kielce)GPS: 50.972959, 20.384972
Rezerwat Perzowa Góra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko na terenie Nadleśnictwa Kielce, ale i w świętokrzyskich lasach. Szczyt Perzowej usiany jest blokami czerwonego piaskowca triasowego zwanego tumlińskim. Cały obiekt znajduje się w otoczeniu malowniczego lasu, przez który wiedzie ścieżka z ułatwiającymi poruszanie się schodami i drewnianymi podestami, wiodąca na szczyt góry z najefektowniejszymi utworami skalnymi. W najwyższej części muru skalnego znajduje się grota (częściowo sztucznie powiększona), w której jak głosi miejscowa tradycja już od czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się kaplica Św. Rozalii.
Rezerwat znajduje się pomiędzy miejscowościami Hucisko i Kuźniaki w gminie Strawczyn. Przez rezerwat przebiega czerwony – Głównym Szlak Świętokrzyski, ale najłatwiej dotrzeć tu z Huciska, gdzie można zostawić samochód na niewielkim parkingu przy lesie.

Ku śródleśnemu jeziorku… (Rezerwat Barcza/ Nadleśnictwo Zagnańsk)GPS: 50°57’36.2″N 20°43’14.6″E
Zdecydowanie najbardziej malownicze jeziorko leśne w regionie znajduje się w rezerwacie Barcza na terenie Nadleśnictwa Zagnańsk. I choć nie jest naturalnym – powstało w wyrobisku piasku kwarcytowego, to wspaniale komponuje się z otaczającym lasem i skarpą wyrobiska. Zbiornik nazywany jest przez miejscowych Baryłą. W najgłębszych miejscach jeziorko ma nawet 20 metrów głębokości! Cały rezerwat ma powierzchnię 15 hektarów i skrywa, o czym nie wszyscy wiedzą, jeszcze dwa mniejsze zbiorniki wodne nazywane Byk i Rampa.
Najłatwiej dotrzeć do rezerwatu zjeżdżając z trasy krajowej E77 w miejscowości Barcza na drogę techniczną i zostawić samochód przy metalowej bramie, a następnie spacerkiem ok. 300 metrów drogą leśną. Do rezerwatu dotrzemy również wędrując żółtym szlakiem z Barczy na Bukową Górę.

Źródło: Nadleśnictwo Kielce

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy