Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli wyłoniło najlepsze projekty realizowane w 2017 roku, a specjalne Europejskie Odznaki Jakości trafiły do szkół. W zaszczytnym gronie wyróżnionych placówek oświatowych znalazło się po raz kolejny Gimnazjum w Morawicy. Za wybitne zrealizowanie projektów pt. „Christmas mysteries” oraz „Learning about others through games” szkoła ta otrzymała aż dwie europejskie odznaki!
Przedsięwzięcia te były wdrażane pod kierunkiem Anny Litwin- nauczycielki języka angielskiego. Po zakończeniu projektów, krajowi eksperci programu eTwinning dokonali ich oceny, biorąc pod uwagę następujące kryteria merytoryczne: innowacja pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii, a także rezultaty, wpływ i dokumentacja.
28 marca ubiegłego roku Gimnazjum w Morawicy otrzymało Krajową Odznakę Jakości za projekt pt. „Christmas mysteries”, natomiast 4 sierpnia br. podobne wyróżnienie za „Learning about others through games”. Ewaluatorzy zwrócili uwagę na „ciekawe i nieszablonowe podejście do tematu, widoczną współpracę, ciekawe i angażujące aktywności”, a w liście gratulacyjnym do dyrektora ZPO w Morawicy Jacka Kuzi, dyrektor generalny FRSE w Warszawie dr Paweł Poszytek napisał: „działania podejmowane przez Gimnazjum w Morawicy stanowią doskonały potencjał rozwojowy dla kolejnych projektów. Inicjatywy edukacyjne są dobrym przykładem, godnym naśladowania przez inne szkoły zarówno w kraju, jak i za granicą”.
Europejska Odznaka Jakości jest drugim poziomem odznaczenia i jest przyznawana tym nauczycielom, ich uczniom oraz placówkom, które najlepiej realizują projekty, a ich działania reprezentują najwyższy europejski poziom. – Szkoła w Morawicy od wielu lat jest otwarta na współpracę europejską. Poprzez program eTwinning uczniowie poznają rówieśników z inny krajów, w grupie partnerskiej wdrażają te same zadania, doskonalą użycie języków obcych oraz poznają nowe narzędzia internetowe – mówi dumny dyrektor ZPO w Morawicy, Jacek Kuzia.
Projekt pt. „Christmas mysteries” był realizowany w okresie od października 2016 roku do lutego 2017 roku we współpracy ze szkołami z Ukrainy, Włoch, Grecji oraz Armenii, a jego realizatorzy poznali wiele tradycji związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia w Europie, uświadomili sobie, że Europejczyków łączy religia oraz wspólne dziedzictwo kulturowe. – ‘Learning about others through games’, realizowany we współpracy z IES de Vallada to innowacyjny projekt, który w niekonwencjonalny sposób zachęcił szkoły z Polski i Hiszpanii do poznawania siebie nawzajem, różnych systemów edukacyjnych, regionów i krajów poprzez wykorzystanie wypracowanych przez partnerów materiałów edukacyjnych oraz technikę gamifikacji. Efektami wspólnego przedsięwzięcia są wywiady, kompendia wiedzy o regionach, prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia, kolaże, quizy przygotowane w różnych aplikacjach, ankiety i scenariusz zajęć. Zespoły ze szkół partnerskich przeprowadzały wywiady, opracowywały prezentacje i filmy, tworzyły gry, uczestniczyły w tworzeniu logo oraz we wspólnym głosowaniu online – wymienia koordynator projektu Anna Litwin, nauczycielka języka angielskiego.
Dla uczniów Gimnazjum w Morawicy zostały zorganizowane dwie lekcje za pomocą komunikatora Skype. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w listopadzie 2016 roku, a dotyczyło Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie. Uczniowie prezentowali tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w obydwu krajach, śpiewali ulubione kolędy oraz przekazywali życzenia szkołom partnerskim. Został zorganizowany panel dyskusyjny, w trakcie którego młodzi ludzie zadawali pytania i udzielali odpowiedzi. Uczestnicy tej niezapomnianej lekcji przekonali się osobiście, że z Ukrainą łączy nas tak wiele: wspólne korzenie, mamy podobne potrawy wigilijne, wyznajemy te same wartości, a niektóre zwyczaje są niemal identyczne. Różni nas jedynie miejsce zamieszkania, język oraz data obchodzenia Bożego Narodzenia.
Na podsumowanie projektu ‘Learning about others through games’ w czerwcu 2017 roku została zorganizowana kolejna lekcja w formie wideokonferencji, w czasie której uczniowie z Polski i Hiszpanii brali udział we wspólnych grach i quizach. Miłą niespodzianką będzie wizyta uczniów i nauczycieli ze szkoły IES de Vallada z Hiszpanii, którzy zamierzają odwiedzić ZPO w Morawicy we wrześniu 2018 roku.