Tegoroczna 28. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Moja droga”. W całej Polsce organizowanych jest ponad 600 wydarzeń – koncerty, wystawy, konkursy, wykłady, spacery, słuchowiska czy warsztaty. Wiele świętokrzyskich instytucji kultury dołączyło do akcji i przygotowały ciekawe wydarzenia.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. W. Gombrowicza w Kielcach zorganizowała wystawę fotografii Janusza Buczkowskiego pt. „Moja fotograficzna droga szlakiem zabytków Kielecczyzny”. Wystawę można oglądać w siedzibie Biblioteki od 11 września do grudnia 2020 roku, prezentowana jest również w Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej. Więcej informacji na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oferuje bezpłatne lekcje muzealne dla grup szkolnych pod hasłem: „Bierz książki i w drogę! Świętokrzyski szlak literacki”.
W przypadku utrudnień w organizacji spotkań lekcje będą dostępne za pośrednictwem muzealnego kanału YouTube. Podczas lekcji „Bierz książki i w drogę! Świętokrzyski szlak literacki” uczniowie szczegółowo prześledzą szlak literacki biegnący przez teren województwa świętokrzyskiego. Poznają sylwetki i charakter twórczości związanych z nim pisarzy, szczególnie tych pochodzących i tworzących na Ziemi Sandomierskiej (m. in. Witolda Gombrowicza, Stanisława Młodożeńca, Wincentego Burka, Brunona Jasieńskiego czy Jarosława Iwaszkiewicza). Więcej informacji na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Muzeum organizuje także wydarzenie będące prezentacją Portretu Bronisława Piłsudskiego wykonanego w 1938 roku przez Felicjana Szczęsnego Kowarskiego z towarzyszącym mu komentarzem słownym. Wystawa jednego obiektu odbędzie się w terminie 12-20 września 2020 r. w siedzibie Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Więcej informacji na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Muzeum Wsi Kieleckiej przygotowało wystawę plenerową, która będzie prezentować biografię oraz drogę zawodową jednego z najwybitniejszych polskich etnografów i antropologów społecznych, którego naukowe dziedzictwo weszło w skład światowego kanonu nauk entnologicznych i socjologicznych. Więcej informacji na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach zaprasza na pokaz filmu niemego „Zew morza” oraz Pokaz filmu „Europejski architekt Bohuslav Fuchs”. Więcej informacji na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na wykład w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach: „Z ziemi włoskiej do Polski. Włoscy artyści w regionie świętokrzyskim”. Wykład będzie opowieścią jak artyści pochodzący z Włoch, a tworzący na terenie naszego regionu adaptowali wzorce włoskie i gdzie szukali inspiracji. Muzeum organizuje także wykład w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Spotkanie będzie opowieścią o przyjaźni Henryka Sienkiewicza z Henrykiem Siemiradzkim, wspólnym zainteresowaniu antykiem oraz wzajemnym przenikaniu się twórczości. Malarz był przewodnikiem Sienkiewicza po Wiecznym Mieście, pokazując mu m.in. kapliczkę „Quo vadis”. Głośnym echem odbił się konflikt artystów związany z posądzeniami o plagiat – obraz „Dirce chrześcijańska” i powieść „Quo vadis” są bowiem realizacją niemal tego samego tematu. Więcej informacji na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Wydarzenia odbywają się od 12 do 20 września.