3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaEuropejskie Dni Archeologii

Europejskie Dni Archeologii

Zobacz

Od 17 do 19 czerwca potrwają Europejskie Dni Archeologii. To obchodzone od 12 lat, początkowo tylko we Francji, cykliczne wydarzenie mające przybliżyć wagę badań archeologicznych, naszego materialnego dziedzictwa, jak również pokazać miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających. Do swoich wnętrz zapraszają Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.

W sandomierskim muzeum w środę odbywają się warsztaty archeologiczne dla najmłodszych, prowadzone przez dr Wojciecha Rajpolda. Dzieci dowiadują się, czym praca archeologa różni się od zajęć historyka, paleontologa czy poszukiwacza skarbów. Zwiedzą również stałą wystawę archeologiczną.

Muzeum zaprasza również na wykład pod tytułem “Chotyniec – brama do antycznej Scytii”. To oficjalna inauguracja przygotowań do wystawy, na której zaprezentowane zostaną scytyjskie materiały z grodziska w Chotyńcu. Referat wygłosi dr Wojciech Rajpold (jeden z członków ekipy badającej Chotyniec). W trakcie wydarzenia zostanie przedstawiona rola odkrycia greckiej amfory w Chotyńcu, a także pokrótce przedstawione zostaną założenia wystawy. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 17 czerwca, o godzinie 17:00 w Sali Rycerskiej Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

W ramach dni archeologii w zamku sandomierskim dostępna będzie też wystawa przedmiotów metalowych z Nowego Korczyna. W piątek 17 czerwca odbędzie się otwarcie niewielkiej ekspozycji prezentującej średniowieczne (głównie XIV i XV w.) militaria i narzędzia (kilkanaście siekier, fragmenty miecza, sztylet, kilof i szpilę) odkryte w latach 90. w miejscu potencjalnej przeprawy przez Nidę w Nowym Korczynie i przekazane do muzeum na przechowanie przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach. Zabytki te prezentują bardzo ciekawy aspekt życia mieszkańców XIV/XV wiecznego Korczyna i ich relacje z mieszkańcami zamku. Co też istotne, w tym okresie Twierdza w Nowym Korczynie była jedną z ulubionych stanic Jagiełły, zabytki te mogły być więc powiązane z jego wojownikami.

Dni archeologii organizuje również Muzeum Narodowe w Kielcach. Będzie można zwiedzić wystawę archeologiczną “Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy” z przewodnikiem. Wystawa to ekscytująca podróż ukazująca najdawniejsze dzieje Wiślicy i Ponidzia. Prezentowane zabytki datowane od epoki kamienia po wczesne średniowiecze są źródłem wiedzy o dawnych kulturach i ludach, które zamieszkiwały te tereny. Ekspozycję będzie można zwiedzać bezpłatnie w piątek (17.06) i w niedzielę (19.06). W piątek o 10:00 i 12:00 zaplanowano zwiedzania wystawy z przewodnikiem. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod numerem 41 344 60 96 wew. 302 lub 307. Liczba miejsc ograniczona.

W muzeum odbędą się również zajęcia edukacyjne dla najmłodszych. Zaplanowano je na piątek 17 czerwca 2022, w godz. 10:00–14:00. Ich uczestnicy odkryją tajemnicę średniowiecznego skarbu z Czerniejewa. Monety i biżuteria zakopane w glinianym garnku zostały odnalezione w 1943 roku. Na zajęciach uczestnicy przyjrzą się ornamentyce zdobiącej zabytki i inspirując się nimi, wykonają zawieszkę lub naczynie gliniane. W ramach zajęć edukacyjnych dotyczących wiślickiej płyty orantów najmłodsi dowiedzą się wiele o jednym z najważniejszych średniowiecznych zabytków naszego rejonu – płycie orantów. Uczestnicy wykonają z gliny plakietę będącą pomniejszoną repliką zabytku. Warsztaty będą organizowane w Muzeum Dialogu Kultur.

Aktualności

Nie zatrzymał się na znaku „STOP”, zatrzymali go dzielnicowi!

W poniedziałkowy wieczór, na jednym ze skrzyżowań w gminie Strawczyn, miejscowi dzielnicowi zauważyli pojazd marki Toyota, którego kierujący nie...

Polecamy