W dniach 24-26 maja w Chęcinach odbył się Europejski Kongres Rad Młodzieżowych. Wydarzenie miało miejsce w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej i zostało zorganizowane przez Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce oraz Fundacją Civis Polonus.
W kongresie wzięło udział 80 młodzieżowych radnych i ich opiekunów z całej Polski, którzy przybyli do Chęcin, by wspólnie z ekspertami rozmawiać o kluczowych kwestiach dotyczących Unii Europejskiej. Tematyka kongresu skoncentrowana była na trzech głównych ścieżkach: wartościach Unii Europejskiej, bezpieczeństwie Europy oraz dezinformacji.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz miasta i gminy Chęciny, Robert Jaworski. Podczas swojego wystąpienia podkreślił znaczenie tego typu inicjatyw. – Europejski Kongres Rad Młodzieżowych to wyjątkowa okazja dla młodych ludzi, by nie tylko zdobyć wiedzę, ale i aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości Europy. Wierzę, że to wydarzenie wzmacnia poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za naszą wspólną przyszłość – mówi burmistrz Robert Jaworski.
Program kongresu został starannie przygotowany, aby umożliwić uczestnikom dogłębne zrozumienie kluczowych tematów. Ekspertami poszczególnych ścieżek byli: dr Spasimir Domaradzki – doktor nauk o polityce, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW oraz ekspert Sieci Team Europe, Piotr Wolski – szef działu prasowego w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, wcześniej pracował w dziale komunikacji Parlamentu Europejskiego, gdzie realizował programy związane z walką z dezinformacją oraz dr Bartłomiej Zapała – dyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej im. W. Szekspira, ekspert Sieci Team Europe, adiunkt wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz zastępca Prezydenta Kielc.
Moderatorami i trenerami ścieżek byli: Kuba Radzewicz – trener i ekspert w obszarze edukacji obywatelskiej i polityki na rzecz młodzieży z dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy w organizacjach pozarządowych oraz Piotr Sienkiewicz – wicedyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej EduLab, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowawca klas.
Podczas kongresu uczestnicy mieli okazję porozmawiać o bezpieczeństwie, wartościach UE i dezinformacji, dzielić się doświadczeniami z realizacji wydarzeń profrekwencyjnych oraz zastanowić się, w jakiej Unii Europejskiej chcieliby żyć. Młodzież dyskutowała również z Ambasadorami o kierunkach rozwoju UE, ochronie przed dezinformacją i manipulacją w sieci, obniżeniu wieku wyborczego do 16 lat oraz możliwościach zdobycia dofinansowania na różnego rodzaju działania. Mówiono także o współpracy młodzieżowych rad z młodzieżowymi sejmikami, w tym panelu swoje wystąpienia mieli Oskar Frydrych i Amelia Rudnicka z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Europejski Kongres Rad Młodzieżowych ma na celu zainteresowanie młodych obywateli tematyką europejską, jej priorytetami, projektami i kierunkami rozwoju. Jest to także przestrzeń do prawdziwej otwartej dyskusji, gdzie młodzi mogą aktywnie brać udział, nie tylko słuchać dorosłych i ekspertów. Organizatorzy byli pod wrażeniem jasności wizji Unii Europejskiej, jaką przedstawili młodzi uczestnicy, oraz ich zaangażowania w kształtowanie przyszłości Europy.
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce, Fundacją Civis Polonus, Punktami Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce oraz siecią Team Europe, już teraz zapraszają młodzież działającą w radach młodzieżowych do udziału w przyszłych edycjach kongresu, aby kontynuować budowanie aktywnej i zaangażowanej społeczności młodych obywateli Europy.