Numer alarmowy 112 łączy dyspozytorów trzech najważniejszych służb ratowniczych, czyli pogotowia ratunkowego, policji i straży pożarnej. System funkcjonuje na terenie całego kraju i składa się z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W województwie świętokrzyskim działa już od 2014 roku. Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112.
112 to jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych, jak również komórkowych. Zgłoszenia osób dzwoniących na ten numer trafiają do operatorów w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.
Przedstawiciele tych właśnie służb uczestniczyli dziś w spotkaniu zorganizowanym przez Wojewodę Świętokrzyskiego Pana Józefa Bryka w siedzibie urzędu. Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach reprezentował Pierwszy Zastępca szefa świętokrzyskich policjantów inspektor Tomasz Jarosz oraz Naczelnik Wydziału Prewencji insp. Marzena Piórkowska. Obecny był Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Krzysztof Ciosek, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pani Grażyna Dekiel, nie mogło zabraknąć Kierownictwa Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego oraz pracowników i operatorów numeru 112.
Od 18 czerwca 2012r. funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. W początkowej fazie operatorzy WCPR obsługiwali numer alarmowy 112 dla miasta Kielce i terenu powiatu, a od października 2014 roku z terenu całego garnizonu świętokrzyskiego.
W dniach 23 – 26 kwietnia 2018r. dokonano przekazania numeru alarmowego 997 z 13 komend powiatowych i miejskiej policji do CPR. Łącznie przełączono ponad sto gmin w województwie świętokrzyskim.
W ubiegłym roku dyspozytorzy numeru 112 odebrali ponad pół miliona telefonów.
Obchodząc dziś Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112 przypominamy, że chcąc wywołać niepotrzebną czynność, wprowadzając w błąd instytucję użyteczności publicznej lub organ ochrony bezpieczeństwa, łamiemy prawo.
Opr. MŚ
Źródło: KWP w Kielcach