Edukacja w Warszawie
Dzieci z klubu CoderDojo Wola Murowana wyjechały 19 października do Warszawy na ogólnopolskie spotkanie – SuperDojo2019. Jest to największe wydarzenie społeczności Fundacji Coder Dojo Polska, skupiające wszystkich ninja i mentorów z całej Polski.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Coder Dojo Polska po raz czwarty a pierwszy z udziałem dzieci z naszej gminy. Klub CoderDojo Wola Murowana działa w świetlicy budynku OSP w Woli Murowanej od marca br i jest jedynym klubem w całym województwie świętokrzyskim prowadzonym pod patronatem Fundacji Coder Dojo Polska. Klub CoderDojo Wola Murowana jest prowadzony przez Stowarzyszenie „Siła Woli”.
Kluby CoderDojo prowadzone w całej Polsce spotykają się raz w roku podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania (CodeWeek EU). – Zaproszeni są wszyscy uczestnicy i mentorzy z całej Polski. Podczas wydarzenia wspólnie programujemy, projektujemy i zdobywamy wiedzę na warsztatach – mówi Joanna Pawlak, prezes Fundacji Coder Dojo Polska.
W tym roku w spotkaniu wzięło udział blisko 350 uczestników z 19 różnych Dojo. Podczas spotkania równolegle odbywało się kilkanaście warsztatów i każdy z uczestników mógł wybrać coś dla siebie.
Na warsztacie prowadzonym przez specjalistę od cyberbezpieczeństwa dowiedzieliśmy się o dobrych praktykach postępowania w Internecie i o tym, jak nawet niechcący nie zostać cyberprzestępcą. W kolejnej sali mentor z CoderDojo Warszawa wprowadził uczestników swojego warsztatu w świat tworzenia aplikacji mobilnej za pomocą języka Kotlin. Animatorzy z firmy Skriware przygotowali dwa warsztaty: w pierwszym młodsi uczestnicy rozwiązywali zagadki logiczne podczas budowy zwierzęcego obserwatorium, a starsi w tym czasie zajęci byli odkryciem tajemnic SkriCity. Nastoletni mentor z CoderDojo Zambrów przygotował warsztat o programowaniu modów do Minecrafta. Trochę starszych uczestników mentor z Gliwic wprowadzał w tajniki uczenia maszynowego – wyjaśniał m.in. o co chodzi z tym deep learningiem. Na innym warsztacie dzieci odkrywały podstawowe zasady fizyki, by na samym końcu stanąć za kontrolerem symulatora awionetki. W ostatniej z sal mentor z warszawskiego Dojo prowadził warsztat o algorytmie genetycznym z wykorzystaniem JavaScriptu. Na głównej sali mentorzy odkrywali wspólnie z dziećmi między innymi możliwości dopiero co pobranego Blendera. W drugiej części dnia na uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów ze Scratcha – tu uczestnicy stworzyli swoje gry wykorzystując pętle i zmienne. Dowiedzieli się także jak ważny w tworzeniu swojego start-upu jest dobry zespół. Uczestnicy mogli także spróbować swoich sił w budowaniu swojej pierwszej strony internetowej. Mentorzy z Woli Murowanej wykorzystując Kano zmontowali z uczestnikami własne komputery.
– Ogromna ilość wiedzy, możliwość doświadczenia nieznanego i różnorodność warsztatów to tylko te najważniejsze czynniki, dla których cieszymy się, że mogliśmy być w Warszawie. Wyjeżdżamy pełni inspiracji i chęci do dalszych działań – mówi Piotr Piotrowicz, mentor CoderDojo Wola Murowana.
Fot.: Tomasz Mateusiak