Spore zmiany szykują się w Szkole Podstawowej w Micigoździe. Właśnie trwa tu utwardzenie terenu. Powstanie małe rondo i drugi wyjazd, a także miejsca postojowe. Prace remontowe przejdzie też sam budynek, a od nowego roku szkolnego wprowadzone zostaną elektroniczne dzienniki.
Przed szkołą będzie rondo i nowe miejsca parkingowe
Zespół Oświatowych Placówek Integracyjnych w Micigoździe przejdzie dużą metamorfozę. Pełną parą trwają prace związane z utwardzeniem terenu przed budynkiem. – Wycięte zostały stare drzewa i utwardzamy plac kostką brukową. Całkowicie zmienimy tu organizację ruchu. Przez dotychczasową bramę wjazdową i wyjazdową teraz będzie można już tylko wjechać na plac szkolny. Wyjazd będzie z innej strony. Powstanie zupełnie nowa brama wyjazdowa, a na środku placu będzie małe rondo, dzięki któremu będzie łatwiej i bezpieczniej przejechać przez plac i zaparkować – mówi dyrektor szkoły w Micigoździe, Mirosław Kowalski. Koszt prac związanych z utwardzeniem terenu przed szkołą opiewa na kwotę 65 tysięcy złotych, a wykonawcą generalnym inwestycji jest firma MMG Brukarstwo z Micigozdu. Środki na ten cel pochodzą z budżetu gminy. –
To bardzo ważna i długo wyczekiwana przez społeczność szkolną inwestycja. Jestem przekonany, że pomysł zmiany organizacji ruchu, o czym będą informowały ustawione tu niebawem znaki, jest trafiony w dziesiątkę. Rodzicom będzie łatwiej przywozić dzieci i odbierać je ze szkoły. Będzie tu przede wszystkim bezpieczniej – podkreśla wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Dodatkowo na placu za szkołą będą miejsca parkingowe dla nauczycieli. Dzięki temu, więcej miejsc do parkowania będą mieli rodzice – dodaje dyrektor Mirosław Kowalski.
Nowa stołówka i wejście na specjalne karty
Na tym jednak nie koniec zmian, jakie czekają szkołę od nowego roku. Dzięki pozyskanemu przez władze gminy Piekoszów rządowemu dofinansowaniu w ramach Wieloletniego Rządowego Programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019–2023″ placówka zyska nowa stołówkę. Szkoła w Micigoździe otrzymają 25 tysięcy złotych rządowego wsparcia na zaadoptowanie pomieszczenia z przeznaczeniem na jadalnię. Dodatkowo zakupiona będzie zastawa obiadowa, a także zmywarka z funkcją wyparzania oraz ławki i krzesła do jadalni. W sumie inwestycja będzie kosztować 31 tysięcy 500 złotych.
Dodatkowo pomalowano też w części sal ściany. Wymienione mają być także drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. – Boczne drzwi będą elektroniczne. Założymy tu domofon, a rodzice otrzymają od nas specjalne karty wejściowe. Nikt niepożądany nie wejdzie do szkoły. Podniesie to zdecydowanie bezpieczeństwo uczniów – zaznacza dyrektor, Mirosław Kowalski.
Elektroniczne dzienniki i komunikacja przez smartfony
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem ma być wprowadzenie w placówce szkolnych dzienników elektronicznych. To nowatorskie rozwiązanie ma ruszyć już od września. – W każdej sali będzie laptop, a rodzice za pomocą specjalnych programów będą mogli sprawdzać oceny swoich dzieci na bieżąco. Poza tym, dostępny też będzie system komunikacji ze szkołą za pomocą smartfonów – wymienia dyrektor Mirosław Kowalski. Jak zapowiada, przez pierwszy rok będą funkcjonowały dwa dzienniki, zarówno elektroniczny, jak i papierowy. – Po okresie pełnego wdrożenia nowoczesnego szkolnego dziennika elektrycznego, zrezygnujemy całkowicie z dzienników tradycyjnych – zapowiada dyrektor.
Zdaniem wójta gminy Piekoszów, Zbigniew Piątka, szkolny dziennik elektroniczny ułatwi kontakty rodziców ze szkołą. – Dziennik elektroniczny będzie dodatkową formą kontaktu między szkołą a rodzicami uczniów. Nauczyciele na bieżąco będą uzupełniać elektroniczny dziennik, wpisując do niego chociażby uwagi o zachowaniu ucznia i oceny z poszczególnych przedmiotów. Z kolei rodzice i uczniowie będą mogli o każdej porze mieć wgląd do tych informacji. Zatem na wywiadówkę rodzice będą przychodzić nie po to, żeby poznać oceny swoich dzieci, bo te będą już doskonale znać dzięki nieograniczonemu wglądowi do nich. Przyjdą po to, aby rozwiązywać wspólnie z nauczycielem wszelkie zaistniałe problemy – mówi wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.
Bez wątpienia takie rozwiązanie technologiczne przyniesie wiele udogodnień zarówno uczniom, pedagogom, jak i rodzicom. Szkoła w Micigoździe jest pilotażową placówką na terenie gminy Piekoszów, która wprowadza szkolne dzienniki elektroniczne.