3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaOświataEksperymenty w stanie nieważkości

Eksperymenty w stanie nieważkości

Zobacz

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. 24 Lutego 1863 r. w Małogoszczu samodzielnie sprawdzą, co można zobaczyć na zimowym niebie. Już 22 lutego szkoła weźmie udział w całodniowych zajęciach e-Planetobus. Uczestnicy połączą się online z edukatorami Centrum Nauki Kopernik i wraz z nimi polecą w kosmos.

Wyprawa poza galaktykę
E-Planetobus to interaktywny pokaz nieba na żywo. Samodzielne eksperymentowanie i przeprowadzanie doświadczeń buduje u uczniów zrozumienie zarówno badanych zjawisk, jak i procesów prowadzących do rozwoju wiedzy naukowej. Uczestnicy zajęć sami sprawdzą, czy na Ziemi, a nawet w ich własnym domu, można doświadczyć stanu nieważkości. Dowiedzą się też, co widać w przestrzeni kosmicznej, kiedy opuści się Galaktykę: udadzą się między innymi w podróż do Obłoków Magellana. Prowadzący zajęcia edukatorzy Centrum Nauki Kopernik pokazują, że aby zostać badaczem kosmosu, nie trzeba mieć ogromnego teleskopu. Każdy może obserwować niebo i poznawać zagadnienia związane z kosmosem. W czasie zajęć online uczniowie odwiedzą Układ Słoneczny i gwiazdozbiory widoczne na zimowym niebie.

Zdalne eksperymentowanie jest możliwe
Szkoła w Małogoszczu to jedna z prawie 200 placówek, które w tym roku bezpłatnie skorzystają z jednego z trzech formatów z zajęć online (e-Naukobus, e-Laboratoria i e-Planetobus), organizowanych w ramach Programu Nauka dla Ciebie – wspólnej inicjatywy Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Misją organizatorów jest wsparcie szkół w procesie nauczania i rozwój potencjału naukowego uczniów. Zdalna forma lekcji wpływa na sposób prowadzenia zajęć z zastosowaniem eksperymentów: wymagało to zaprojektowania nowych rozwiązań dydaktycznych. Wprowadzono takie, które wzbudzają ciekowość uczniów i wspierają ich w nauce, a przy tym nie tylko wpisują się w podstawę programową, ale także odciążają nauczycieli (nie wymagają dodatkowego przygotowania z ich strony).
Zajęcia sprawdzą się w szkołach działających w systemie zdalnym, stacjonarnym i hybrydowym. Chętni do wzięcia w nich udziału mogą zarejestrować się na stronie www.naukadlaciebie.gov.pl.

Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus” i „Planetobus” oraz zajęcia online.

Galeria

Aktualności

Nie rozpoczął dnia w pracy

Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali wczoraj 44-latka. Kielczanin był poszukiwany do...

Polecamy