3.5 C
Kielce
środa, 8 stycznia, 2025
Strona głównaAktualności„Edukacja z Wojskiem" w Szkole Podstawowej w Mniowie – praktyczne lekcje bezpieczeństwa...

„Edukacja z Wojskiem” w Szkole Podstawowej w Mniowie – praktyczne lekcje bezpieczeństwa dla młodzieży

Zobacz

Szkoła Podstawowa w Mniowie stała się na jeden dzień miejscem niezwykłej lekcji, podczas której uczniowie klas siódmych mieli okazję zgłębić tajniki bezpieczeństwa oraz obronności. Wszystko za sprawą programu edukacyjno-obronnego „Edukacja z wojskiem. Edycja II”, organizowanego przez Żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Podczas spotkania żołnierze zapoznali młodzież z najważniejszymi zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy. Oprócz solidnej dawki wiedzy teoretycznej, uczniowie mieli także okazję w praktyce przećwiczyć działania, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach kryzysowych. – Podziękowaliśmy prowadzącym za przekazanie tak ważnych informacji na temat naszego bezpieczeństwa i złożyliśmy już życzenia na nadchodzące święta. Obyśmy z uzyskanej wiedzy nie mieli nigdy potrzeby korzystać – mówi dyrektor szkoły w Mniowie, Maria Tomaszewska.

Wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, podkreśla znaczenie edukacji proobronnej w kształtowaniu świadomości młodych ludzi. – To niezwykle istotne, aby nasze dzieci i młodzież zyskiwały wiedzę i umiejętności, które mogą nie tylko pomóc im samym w trudnych sytuacjach, ale także pozwolą im nieść pomoc innym. Cieszę się, że uczniowie z naszej gminy biorą udział w takich programach, ponieważ bezpieczeństwo zaczyna się od edukacji – podkreśla wójt Piotr Wilczak.

Przedsięwzięcie „Edukacja z wojskiem. Edycja II” to projekt o zasięgu ogólnopolskim, skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości młodzieży w zakresie bezpieczeństwa oraz kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia. Dzięki zajęciom prowadzonym przez doświadczonych żołnierzy i weteranów, uczestnicy uczą się nie tylko teoretycznych zasad reagowania, ale także zdobywają praktyczne umiejętności zachowania się w trudnych sytuacjach. Wśród najważniejszych celów programu można wymienić: podniesienie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich nawyków w sytuacjach zagrożenia, poznanie zasad reagowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, wzbudzenie zainteresowania tematyką obronności, a także naukę bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie.

Uczniowie biorący udział w spotkaniu w Mniowie mieli okazję wcielić się w rolę ratowników, a także dowiedzieć się, jak działać w sytuacjach wymagających natychmiastowego reagowania. Scenariusze przygotowane przez żołnierzy obejmowały praktyczne ćwiczenia z pierwszej pomocy, symulacje ewakuacji oraz działania w przypadku zagrożeń, takich jak pożar czy wypadek komunikacyjny. Tego typu zajęcia nie tylko budują praktyczne umiejętności, ale także wzmacniają pewność siebie uczniów w sytuacjach kryzysowych.

Szkoła Podstawowa w Mniowie, biorąc udział w „Edukacji z wojskiem”, dołączyła do grona placówek, które aktywnie angażują się w edukację proobronną. Tego typu inicjatywy pokazują, jak ważne jest łączenie edukacji z praktycznym przygotowaniem młodych ludzi do życia w świecie pełnym wyzwań. – Chcemy, aby nasi uczniowie byli przygotowani na różne wyzwania, które mogą się pojawić w życiu. Dzięki takim programom jak „Edukacja z wojskiem” uczymy ich odpowiedzialności, szybkiego reagowania i współpracy – mówi dyrektor Maria Tomaszewska.

Biorąc udział w programie „Edukacja z wojskiem. Edycja II” Szkoła w Mniowie pokazała, że jest otwarta na nowe inicjatywy, które łączą teorię z praktyką, a uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w każdym etapie zajęć. Spotkanie z żołnierzami było dla nich nie tylko cennym doświadczeniem, ale także inspiracją do refleksji nad wartością bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Galeria

Aktualności

Program ˝Aktywna tablica˝ – działania informacyjne

W związku z realizacją w 2024 r. Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata...

Polecamy