W poniedziałek 22 listopada Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach organizuje, w formie stacjonarnej, interesującą konferencję poświęconą interdyscyplinarnemu kształceniu, wykorzystującemu naukę, sztukę, matematykę, nowoczesne technologie, inżynierię – czyli metodzie STEAM. Jest ona stosowana na wszystkich etapach edukacji, począwszy już od przedszkola. Konferencja zatytułowana “STEAM – edukacja XXI wieku” odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Czym jest STEAM?
STEAM to edukacyjne podejście do uczenia się, które wykorzystuje naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę jako sposób na nakierowanie uczniów w ich poszukiwaniach, dialogach i krytycznym myśleniu. Dzięki temu kształci się uczniów zdolnych do podejmowania przemyślanego ryzyka, chętnych uczenia się przez doświadczenie, wytrwałych w rozwiązywaniu problemów, chętnych do współpracy i działających poprzez proces twórczy. Ta metoda pozwala w ciekawy sposób zachęcić uczniów do uczenia się przedmiotów ścisłych, przygotowuje do prac projektowych.
W najbliższy poniedziałek 22 listopada konferencję poświęconą metodzie STEAM organizuje w Kielcach Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Odbędzie się ono w siedzibie Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Spotkanie kierowane jest do dyrektorów i nauczycieli wszystkich typów szkół województwa świętokrzyskiego oraz doradców metodycznych, zainteresowanych wdrażaniem edukacji STEAM-owej w szkole.
Program konferencji:
1. Kompetencje przyszłości. Dlaczego edukacja STEAM-owa jest potrzebna polskiej szkole? – prof. Marlena Plebańska.
2. Jak wdrażać edukację STEAM-ową w szkole? – Katarzyna Trojańska.
3. Prezentacja założeń projektu „STEAM-owa szkoła” realizowanego przez ŚCDN.
Prelegentkami konferencji będą czołowe przedstawicielki edukacji STEAM-owej w Polsce: prof. Marlena Plebańska – wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka pierwszej w Europie książki poświęconej edukacji w nurcie STEAM pt. „STEAM-owe lekcje”, a także Katarzyna Trojańska – neuropedagog, trener edukacyjny, doradca metodyczny, członkini Stowarzyszenia STEAM Polska, współautorka książki pt. „STEAM-owe lekcje”.
Konferencja zostanie zrealizowana w formie spotkania stacjonarnego. Odbędzie się w siedzibie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Aula B1, Budynek G, ul. Uniwersytecka 7. Zaplanowano ją na poniedziałek 22 listopada 2021 r., godz. 13.30–15.45.
Więcej informacji na stronie internetowej organizatora.