3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaOświataEdukacja wobec wyzwań przyszłości

Edukacja wobec wyzwań przyszłości

Zobacz

Marszałek Andrzej Bętkowski otworzył we wtorek 17 maja II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty odbywające się pod hasłem  “Edukacja wobec wyzwań przyszłości”. Konferencję, w której uczestniczą nauczyciele, kadra kierownicza placówek oświaty a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego i organów nadzoru pedagogicznego, zorganizowało Konsorcjum Wojewódzkich Placówek Doskonalenia Nauczycieli: Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie.

Od 17 do 30 maja w czterech partnerskich województwach − świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim i lubelskim − trwa II Ogólnopolskie Forum Doskonalenia Kadr Oświaty. To propozycja dla dyrektorów oraz nauczycieli, którzy budują dobrą szkołę i szukają drogowskazów na drodze zmian. Celem przedsięwzięcia jest aktualizacja wiedzy w zakresie kierunków doskonalenia kadr oświaty istotnych w kontekście wyzwań przyszłości, jak również stworzenie forum dyskusji i wymiany doświadczeń o formach i metodach uczenia się nauczycieli adekwatnych do ich potrzeb oraz potrzeb uczniów, systemu oświaty.

– Niegdyś jako nauczyciel i rodzic, a obecnie jako samorządowiec obserwuję zmieniające się warunki w szkolnictwie, na wyzwania jakie stawiane są pedagogom, w nowej rzeczywistości technologicznej, w dobie pandemii i konieczności odnalezienia się w edukacji prowadzonej online, wobec nowych uczniów obcojęzycznych, pojawiających się w naszych szkołach – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Konieczne jest więc stałe kształcenie nie tylko uczniów, przygotowujące ich do samodzielności, ale i doskonalenie się kadry pedagogicznej. Na poziom pracy nauczyciela, na jego odpowiednie przygotowanie, na autorytet powinien pracować nie tylko on sam, ale też organ nadzoru i całe otoczenie szkoły – dodał marszałek.

17 maja w Wojewódzkim Domu Kultury zainaugurowano cykl wydarzeń edukacyjnych zaplanowanych w czterech regionach. Spotkania i dyskusje mają odpowiedzieć na nowe problemy i wymagania.

– Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak zagospodarować potężną rzeszę uczniów-imigrantów, którzy znaleźli się w polskim systemie edukacji, by ich nauka była efektywna, by istniały dobre relacje między nimi a polskimi uczniami. – podkreślił Jacek Wołowiec, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. – Musimy rozwijać takie kompetencje uczniów, które pozwolą sprawnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości: krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, działanie i eksperymentowanie, wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Samo przekazywanie wiedzy nie przygotuje młodego człowieka do funkcjonowania w obecnym świecie. Musimy określić, jak sprawnie pomóc także nauczycielom, by ich praca była efektywna, skuteczna i prosta – dodał.

W ramach forum od 18 do 30 maja br. w czterech partnerskich województwach będą zorganizowane tzw. inspiratoria edukacyjne  – wydarzenia, konferencje, warsztaty, webinaria poświęcone nowoczesnemu nauczaniu i efektywnemu uczeniu się na miarę potrzeb systemu oświaty i wyzwań przyszłości.

W inauguracyjnej konferencji w Kielcach bierze udział również Renata Bilska, wicedyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy