8 maja biblioteki i bibliotekarze mają swoje święto. Dzięki pracy tych instytucji zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci mogą rozwijać swoją wiedzę i wyobraźnię, spotykać się z autorami poczytnych publikacji, czy też brać udział w różnego rodzaju konkursach czytelniczych, a nawet oglądać interesujące wystawy. Biblioteka w Chęcinach prowadzi szeroko zakrojoną działalność promującą czytelnictwo, które w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosło wśród mieszkańców.
Na terenie gminy Chęciny działalność prowadzą dwie biblioteki: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach, a także Filia Biblioteczna w Łukowej. Obie placówki zgromadziły już 29 tysięcy 238 książek. Czytelnicy mają tu w czym wybierać. – Sięgamy po środki ministerialne na zakup nowości wydawniczych. Podstawowym kryterium przy ich zakupie są potrzeby czytelników i biblioteki. Głównie jest to literatura piękna dla dorosłych i literatura piękna dla dzieci – mówi starszy bibliotekarz Barbara Woś. – Nasi czytelnicy najczęściej sięgają po literaturę faktu, biografie, fantastykę, literaturę psychologiczno-obyczajową i współczesną literaturę polską. Wybierali również nowości wydawnicze, książki ekranizowane, rekomendowane, nagradzane, czy też reklamowane w mediach. Natomiast najmłodsi użytkownicy biblioteki chętnie sięgają po kolorowe i bogato ilustrowane książki. Młodzież poszukiwała głównie powieści obyczajowych odpowiadających na nurtujące ją pytania dotyczące aktualnych problemów związanych z domem, szkołą, czy też pierwszą miłością. Robimy wszystko, aby zapewnić dostęp do potrzebnych pozycji. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Staramy się elastycznie podchodzić do potrzeb naszych czytelników. Zawsze wsłuchujemy się w ich głos planując kolejne zakupy – dodaje Barbara Woś.
Najczęściej wypożyczaną w chęcińskiej bibliotece książką w ostatnim czasie jest „Owoc granatu” Marii Paszyńskiej. Joanna Jax, Maria Paszyńska, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz i Wojciech Chmielarz to polscy pisarze, po których dzieła czytelnicy sięgają najchętniej. – Cieszy nas, że poziom czytelnictwa wciąż rośnie. Każdego roku odnotowujemy w sumie blisko 16 tysięcy wypożyczeń. Najbardziej liczną grupę wiekową czytelników stanowią mieszkańcy w wieku od 25 do 44 lat (28%). Dużą grupę stanowią też dzieci od 6 do 12 lat (18%) i dorośli w wieku od 45 do 60 lat (18%). Sporo mamy też czytelników do 5 roku życia (8%). Zachęcamy dzieci do korzystania z biblioteki i do czytania książek na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest realizowana przez nas akcja „Mała książka – wielki człowiek”, w ramach której maluchy otrzymują od nas pierwsze książki, zbierają naklejki za każde wypożyczenie, a następnie dostają dyplom małego czytelnika. Już od najmłodszych lat warto zaznajamiać dzieci z literaturą. Czytanie rozwija wyobraźnię, pamięć, a dziecko nie ma później problemów z ortografią, czy stylistycznym budowaniem zdań. Jednym słowem, czytanie jest drogą do lepszego wykształcenia i lepszego życia – przekonuje Barbara Woś.
Z czytelnianego księgozbioru korzystają głównie osoby kształcące się. Poszukują one zazwyczaj książek i czasopism z zakresu ekonomii, filozofii, medycyny, socjologii i psychologii – wymienia Barbara Woś.
Biblioteki chęcińskie rozszerzają swoje zasoby, a bibliotekarze pomagają czytelnikom w odszukaniu interesujących ich pozycji i doradzają w kwestii wyboru literatury, kierując się przy tym swoją szeroką wiedzą i doświadczeniem. Na tym jednak nie koniec. Biblioteki realizują także szereg ważnych projektów, których celem jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców, prowadzą kluby dyskusyjne, organizują ciekawe spotkania z autorami książek, a także wystawy.
A już niebawem zaplanowane wystawy i spotkania będą mogły być organizowane w zupełnie nowych warunkach. Wszystko to za sprawą planowanej zmiany siedziby lokalnej biblioteki. – Biblioteka w Chęcinach powstała w 1946 roku. Od tamtego czasu wielokrotnie już zmieniała swoją siedzibę. Mieściła się między innymi w „Niemczówce” czy w budynku starego przedszkola na Osiedlu Sosnówka. W chwili obecnej biblioteka znajduje się w hali widowiskowo-sportowej w Chęcinach. To jednak niebawem się zmieni. -Jesteśmy już w trakcie budowy nowej biblioteki na miarę naszych czasów wraz z archiwum. Swoje miejsce znajdą tu także seniorzy. W obiekcie będzie czytelnia z dużym holem oraz sala dla dzieci. Jestem przekonany, że nasza powstająca właśnie biblioteka bez wątpienia stanie się kulturalną wizytówką miasta, otwartą na czytelników, z atrakcyjną i funkcjonalną przestrzenią – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który w dniu bibliotek i bibliotekarza, na ręce wszystkich pracowników bibliotek składa serdeczne życzenia.