3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDziś przypada 610 rocznica Bitwy pod Grunwaldem

Dziś przypada 610 rocznica Bitwy pod Grunwaldem

Zobacz

Równo 610 lat temu, 15 lipca 1410 roku na polach Grunwaldu doszło do jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy. Po obu stronach konfliktu walczyło kilkadziesiąt tysięcy zbrojnych z różnych krajów. Po stronie krzyżackiej przeważnie rycerstwo zachodnie, po stronie polskiej rycerze z Europy Wschodniej i Tatarzy. Dowodzili: król Polski Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold z jednej oraz wielki mistrz zakonu krzyżackiego Ulrich von Jungingen z drugiej strony. Dla tego ostatniego bitwa okazała się ostatnią, poległ bowiem na polu walki.

Wielki sukces strony polskiej nie został wykorzystany do końca – nie udało się zdobyć Malborka, głównej siedziby rycerzy zakonnych. W październiku 1410 roku doszło jeszcze do zwycięskiej dla sił polskich bitwy pod Koronowem, a w następnym roku do pokoju toruńskiego, który kończył wielką wojnę z Krzyżakami.

Z zakonem krzyżackim związana jest też historia Chęcin. Po wielkich bitwach 1410 roku: pod Grunwaldem i Koronowem, kilka tysięcy jeńców krzyżackich dostało się do niewoli. Kilkuset z nich król Władysław Jagiełło sprowadził i uwięził w chęcińskiej warowni. Przejazd jeńców na Zamek obserwowali mieszkańcy Chęcin, wiwatujący na cześć zwycięskich Polaków. Krzyżacy w ramach odbywanej kary kuli w litej skale poszukując wody, której na Zamku zawsze brakowało. Wydrążyli studnię na głębokość 70-100 metrów. Nie wiadomo, czy w końcu udało im się dokopać do wody, ale z pewnością wielu z nich przypłaciło to życiem.

Najsłynniejszym z więźniów chęcińskiej warowni był wójt Nowej Marchii i komtur krzyżacki, Michał Kȕchmeister von Sternberg. Był to więzień specjalny, więc niczego mu nie brakowało. Miał do swojej dyspozycji nawet konia pod wierzch. Po kilku miesiącach takiego przymusowego, ale w porównaniu z innymi więźniami, jednak luksusowego pobytu na Zamku i wpłaceniu sowitego okupu mógł on już wrócić w swoje strony. W latach 1414-1422 Michał Sternberg pełnił nawet funkcję Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Można śmiało powiedzieć, że to najbardziej znany z więźniów, którzy odbywali karę w chęcińskiej warowni.

- jan_matejko__bitwa_pod_grunwaldem-2.jpg

 - obraz_2.jpg

 

Aktualności

Kolejni nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z ruchu

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców naszego powiatu, a przede wszystkim do kierowców. Pamiętajmy! Każdy...

Polecamy