3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościDziś 1 kwietnia Prima Aprilis. Co dokładnie oznacza?

Dziś 1 kwietnia Prima Aprilis. Co dokładnie oznacza?

Zobacz

Humor jest nieodłącznym składnikiem naszego codziennego życia. Ludzie obdarzeni poczuciem humoru łatwiej nawiązują kontakty i zawsze są mile widziani. W ostatnich dniach bez wątpienia nikomu do śmiechu nie jest. Może jednak dzisiejszy Prima Aprilis to dobry moment do tego, aby przypomnieć sobie, że śmiech pomaga w łagodzeniu napięcia i stresu, a uśmiech i życzliwość jednoczy ludzi.

Z łaciny prima (dies) Aprilis dosłownie oznacza „pierwszy (dzień) kwietnia”. Zarówno w Polsce, jak i na świecie każdego roku dzień żartów i kawałów obchodzi się 1 kwietnia.

Prima Aprilis stał się popularny już w późnym średniowieczu i chociaż tak do końca nie wiadomo skąd się wywodzi, to prawdopodobnie nawiązuje do dawnych starorzymskich praktyk. Niektórzy historycy twierdzą, że święto żartów ma związek z Cerialii. Był to zwyczaj obchodzony na cześć bogini Ceres, która szukając porwanej córki została wyprowadzona w pole. W starożytnym Rzymie natomiast obchodzono Veneralia. Na placach wystawiano wtedy zabawne sztuki, nie brakowało też komicznych występów. Mężczyźni przebierali się w damskie okrycia, zakładali peruki i tańczyli na ulicach, a kawały, żarty i wygłupy były wtedy całkowicie dozwolone.

Podobnie jest i dziś. Absolutnie nie ulega wątpliwości, że Prima Aprilis to jedno z najbardziej lubianych przez ludzi świąt i to właściwie na całym świecie. W różnych jednak państwach święto to ma swoje nazwy. I tak, w krajach anglojęzycznych Prima Aprilis to Dzień Głupców, we Francji – Dzień Kwietniowej Ryby, w Szkocji – Dzień Polowania na Głupca, na Litwie – Dzień Kłamcy, w Portugalii – Dzień Kłamstwa, a w Rosji dzień ten obchodzi się pod nazwą Dzień śmiechu. W Polsce dzień robienia żartów świętujemy pod nazwą Prima Aprilis, a przywędrował on do nas z zachodu i obchodzony jest od XVII wieku.

Tego dnia tradycją już stało się wzajemne robienie bliskim, znajomym, czy też współpracownikom żartów i kawałów, a także celowe wprowadzanie ich w błąd. Nikt na te żarty się nie obraża, a wręcz przeciwnie. Wszyscy okazują się wyrozumiałością i dużym poczuciem humoru. A wiadomo nie od dziś, że humor jest nieodzownym składnikiem codziennego życia. Ludzie z dużym poczuciem humoru zawsze są mile widziani w towarzystwie. Ta cecha zdecydowanie pomaga nam w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich. Pomaga też w rozwiązywaniu trudnych sytuacji i uspokajaniu nerwowej atmosfery.

Poza tym, że śmiech zacieśnia relacje międzyludzkie to wiadomo także od dawna, że doskonale pomaga radzić sobie również ze stresem, który dziś potęguje się w nas do granic możliwości. Dobrze pamiętamy, że w poprzednich latach bardzo często żarty primaaprilisowe nie tylko robiliśmy sobie sami nawzajem. Chętnie były one także wykorzystywane w mediach, również w naszych lokalnych. A jak będzie dziś?

Wszyscy znaleźliśmy się w niezwykle trudnej sytuacji, niespodziewanie stając w obliczu walki z pandemią koronawirusa. I choć zapewne nikomu do śmiechu nie jest, nawet w Prima Aprilis, to pamiętajmy jednak o tym, aby zachować w tych trudnych czasach pogodę ducha i już dziś szykujmy żarty na przyszły rok, pamiętając jednocześnie o tym, że śmiech pomaga rozładować napięcie, a uśmiech i życzliwość zjednuje ludzi. Jest to ogromnie ważne, szczególnie dziś.

Agnieszka Olech

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy