3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościZ dziennikarzami o XII Jarmarku Świętokrzyskim

Z dziennikarzami o XII Jarmarku Świętokrzyskim

Zobacz

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającemu się XII Jarmarkowi Świętokrzyskiemu, który odbędzie się 28 maja na Świętym Krzyżu.

Kieleckie media powitał starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, Zygfryd Wiecha, superior klasztoru na Świętym Krzyżu i Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Starosta przybliżył tematykę zbliżającego się XII Jarmarku Świętokrzyskiego. Podkreślił, iż tegoroczna edycja jednej z największych imprez powiatu kieleckiego odbywać się będzie pod nazwą „Powiat Kielecki pomostem do Europy”. Dodał, iż współorganizatorami Jarmarku są gminy: Bieliny i Nowa Słupia.

– Na scenie, oprócz kapel z terenu powiatu kieleckiego, zobaczymy zespoły z Niemiec, Ukrainy i Węgier – powiedział starosta. – Jarmark to prawdziwe święto powiatu. Podczas imprezy zaprezentuje się 19 gmin powiatu. Każda ma swój zasób tradycji i kultury lokalnej, który chcemy pokazywać podczas imprezy – mówił starosta. – Nowością jest to, iż podczas jarmarku odbędzie się konkurs na najładniejsze stoisko gmin powiatu kieleckiego. Gwarantuję, iż atrakcji nie zabraknie.

– Święty Krzyż z ponadtysiącletnią historią jest miejscem szczególnym nie tylko w sensie geograficznym, ale również historycznym i kulturowym – powiedział superior Zygfryd Wiecha. – Chciałbym, by przybywający na Św. Krzyż mieli możliwość zapoznania się z dziedzictwem tego miejsca i jego wpływem na historię Europy, Polski i regionu. Warto wspomnieć, iż 15 marca prezydent RP Andrzej Duda przyznał Św. Krzyżowi tytuł Pomnika Historii.

– Jesteśmy dumni, że to na terenie naszej gminy znajduje się Św. Krzyż i od 12 lat miejsce Jarmarku Świętokrzyskiego – powiedział Piotr Sepioło. – Impreza ta tradycją nawiązuje do średniowiecza. Podczas Jarmarku przedstawiamy naszą kulturę, tradycje lokalne. To miejsce będzie można posłuchać regionalnych kapel.

Zenon Janus dodał, iż Jarmark jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych na terenie powiatu kieleckiego.  – Staramy się podejść do tego poważnie i przygotować imprezę najbardziej profesjonalnie. W tamtym roku w jarmarku wzięły udział wszystkie gminy z powiatu kieleckiego. Mam nadzieję, że teraz będzie tak samo – dodaje wicestarosta kielecki.

Jarmark Świętokrzyski jest największą imprezą plenerową organizowaną przez powiat kielecki. To niezwykłe wydarzenie każdego roku przyciąga turystów i pielgrzymów nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski. Do udział w nim, podobnie jak w ubiegłym roku, zaprosiliśmy wszystkie gminy powiatu kieleckiego, dla których będzie to okazja do zaprezentowania swojego potencjału kulturowego i artystycznego. Organizowany na Świętym Krzyżu Jarmark na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalny naszego regionu.

Jarmark odbędzie się w miejscu gdzie bywały dawne jarmarki – na błoniach okalających Klasztor od strony północnej. Rozpocznie się tradycyjnie od mszy świętej polowej o godz. 11.30.

To nie koniec atrakcji, jaki przygotowali organizatorzy jarmarku.  Jarmarkowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, przygotowanych przez gminy. Uczestnicy Jarmarku często całymi rodzinami przybywają na imprezę. Dla najmłodszych Muzeum Zabawek i Zabawy przygotowało wiele ciekawych zabaw, jak np. chodzenie na szczudłach, zabawy w stylu retro.

Z myślą o tych, którzy 28 maja będą chcieli odwiedzić klasztor i wziąć udział w jarmarku, Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach uruchomi tego dnia specjalne połączenie autobusowe. Trasa linii SK będzie wyglądać następująco:
Linia SK
Kielce ul. Żytnia – ul. Czarnowska – al. IX Wieków Kielc – ul. Sandomierska – Cedzyna – Radlin – Górno (przejazd drogą 74) – Wola Jachowa – Bieliny – Huta Nowa – Huta Stara – Huta Szklana – Święty Krzyż, (powrót w odwrotnej kolejności).

Godziny odjazdu z Kielc:
6:45, 9:00, 11:15, 13:50, 16:10
Godziny odjazdu ze Świętego Krzyża
10:10, 12:30, 15:00, 17:15, 18:15
Koszt przejazdu: zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Dodatkowo dla pasażerów w godzinach 7:40 – 18:15 zostanie udostępniony bezpłatny autobus kursujący pomiędzy parkingiem w Hucie Szklanej a parkingiem przed Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy