3.5 C
Kielce
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - pamiętamy

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy

Zobacz

Według danych kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej liczba związanych z regionem kieleckim ofiar zbrodni katyńskiej to około 2,4 tys. osób. W tym roku obchodzimy 79. rocznicę tego wydarzenia.

Represje po ataku Sowietów dotknęły szczególnie przedstawicieli elity narodu – oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży więziennej, straży granicznej, żołnierzy korpusu ochrony pogranicza, urzędników, nauczycieli, inżynierów, lekarzy. To oni należą do tych 22 tys. obywateli polskich, którzy zostali zamordowani i pochowani wiosną 1940 r. na Wschodzie – w Katyniu, Kuropatach, Charkowie, Kalininie (obecnie Twer) i Bykowni. Termin „zbrodnia katyńska” odnosi się do jednego miejsca eksterminacji polskich obywateli, najwcześniej odkrytego – lasu katyńskiego pod Smoleńskiem – ale jest symbolem wszystkich odkrytych i nieodkrytych miejsc, w których pochowano polskich obywateli.

Na terenie powiatu kieleckiego istnieją miejsca pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Jest to odsłonięty w 1999 pomnik Trzech Krzyży w Hucie Szklanej w gminie Bieliny zwany Świętokrzyską Golgotą Wschodu w formie trzech stalowych krzyży z napisami: Katyń, Charków, Miednoje. Na cokole widnieją tablice w pięciu językach upamiętniające ofiary zbrodni. W miejscowościach naszego powiatu możemy napotkać „dęby pamięci” posadzone ku czci konkretnych bohaterów, także tych urodzonych na kieleckiej ziemi. Takie dęby znajdują się m.in. w Leszczynach w gminie Górno czy w Dębskiej Woli w gminie Morawica. Mapa wszystkich dębów znajduje się na stronie http://www.katyn-pamietam.pl/mapa-debow/.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to święto obchodzone co roku 13 kwietnia ku czci osób zamordowanych w Katyniu oraz innych miejscach na terenie Związku Sowieckiego. W tym roku tego dnia będzie można wziąć udział uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach o godz. 13:30. 26 kwietnia o godz. 12.00 odbędą się uroczystości w Hucie Szklanej, organizowane przez Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. Patronat honorowy nad uroczystościami objął starosta kielecki Mirosław Gębski.

Aktualności

00:02:52

W Piekoszowie zostaną zainstalowane wodomierze przesyłające dane drogą radiową. Umowa z wykonawcą podpisana! [WIDEO]

Gmina Piekoszów ogłosiła ważny krok w kierunku modernizacji swojej infrastruktury wodociągowej. Właśnie zawarto umowę z wykonawcą, który zainstaluje...

Polecamy