3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDystrybucja węgla kamiennego przez Gminę - INFORMACJA

Dystrybucja węgla kamiennego przez Gminę – INFORMACJA

Zobacz

W związku z możliwościami jakie dała samorządom ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, Miasto i Gmina Morawica zgłosiło się do dystrybucji węgla dla mieszkańców. Każdej ze zgłoszonych gmin Ministerstwo Aktywów Państwowych przydzieliło spółkę skarbu państwa, z którą należało podpisać umowę na zakup węgla. W przypadku gmin powiatu kieleckiego jest to Tauron Wydobycie SA, który jest właścicielem m.in. Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu i Zakładu Górniczego „Sobieski” w Jaworznie. Z tych kopalń ma pochodzić węgiel dla naszych mieszkańców. Certyfikat jakości węgla wystawiony przez Tauron Wydobycie SA załączamy do niniejszego artykułu. Gmina nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności za jakość dostarczonego produktu.

Już ponad miesiąc upłynęło od czasu kiedy można było składać w naszym urzędzie wnioski na zakup węgla kamiennego po preferencyjnej cenie. Tylko w okresie do 30 listopada wpłynęło około 760 wniosków z zapotrzebowaniem na ponad 1000 ton węgla w sortymencie orzech i groszek, gdzie mieszkańcy deklarowali chęć odbioru jeszcze w tym roku. Do bezpośredniej dystrybucji węgla zgłosiło się w sumie 6 firm, które na terenie naszej gminy prowadzą składy węgla:

  1. „Piobud” Piotr Augustowski z Morawicy ul. Górnicza 4b,
  2.  „Matmax” Mateusz Wawrzycki z Brzezin ul. Wspólna 42,
  3.  „Mega-Trans” Sylwia Grudzień z Dębskiej Woli ul. Stacja 9,
  4.  „Makart” Tomasz Skrzeczowski ze Zbrzy ul. Wojda 1,
  5.  Zakład Transportowo-Handlowy Mirosław Koncewicz z Morawicy, ul. Pińczowska 29,
  6.  PW Szczerba sp. j. Anna Szczerba i Stanisław Szczerba z Radomic ul. Prosta 58.

To stamtąd mieszkańcy będą mogli odebrać zamówiony węgiel, lub za dodatkową opłatą zamówić transport do domu.

Zgodnie z postanowieniami umowy pomiędzy Gminą a Tauron Wydobycie SA złożyliśmy zamówienie na pierwszą partię węgla w sortymencie orzech (średnica ziarna od 25 do 80mm) i groszek II (średnica ziarna od 5 do 25mm), który miał trafić w równej ilości do każdego ze zgłoszonych składów. Niestety otrzymaliśmy odpowiedź z Taurona, że „z uwagi na bardzo duży popyt na węgiel” gmina uzyskała przydział po 25 t orzecha i 25 t groszku II (o nazwie handlowej JARET). „Następne wysyłki mogą być realizowane po 26 grudnia”.

Od soboty będzie możliwa dystrybucja węgla po preferencyjnej cenie dla mieszkańców naszej gminy. W związku z tym, że otrzymaliśmy przydział znacznie niższy niż zgłoszone zapotrzebowanie, będziemy prowadzić dystrybucję węgla zgodnie z kolejnością złożonych wniosków. Pracownicy urzędu będą kontaktować się telefonicznie z wnioskodawcami z informacją o konieczności dokonania zapłaty za zamówiony węgiel w kasie urzędu miasta i gminy. Cena węgla została ustalona na poziomie 1950 zł brutto za tonę. Po dokonaniu zapłaty z otrzymaną fakturą należy zgłosić się do składu węgla po odbiór towaru.

Do pobrania:

Certyfikat jakości węgla

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy