3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDyskutowano o konieczności rozwiązania problemu rekultywacji wyrobiska „Piaseczno”

Dyskutowano o konieczności rozwiązania problemu rekultywacji wyrobiska „Piaseczno”

Zobacz

Z inicjatywy marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego we wtorek, 22 czerwca 2021 roku, odbyło się spotkanie w sprawie rekultywacji wyrobiska powstałego po kopalni siarki „Piaseczno” oraz zabezpieczenia przed podtopieniami terenów przyległych do tego wyrobiska.

W dyskusji uczestniczyli m. in. marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, członek Zarządu Województwa Marek Jońca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora, zastępca dyrektora Zarządu Zlewni w Sandomierzu Dariusz Gorzkiewicz, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, starosta sandomierski Marcin Piwnik, dyrektor naczelny – likwidator Kopalni Siarki Machów S. A. w likwidacji Józef Motyka, a także przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Infrastruktury.

Podczas spotkania dyskutowano o problemie rekultywacji wyrobiska „Piaseczno”. Prowadzona likwidacja wyrobiska ma zmierzać w kierunku stworzenia zbiornika, który będzie zagospodarowany również pod kątem funkcji rekreacyjnej dla podniesienia atrakcyjności turystycznej tego obszaru. By tak się stało, niezbędne jest wykonanie systemu melioracyjno-drenażowego na terenach sąsiadujących z wyrobiskiem, co zabezpieczy mieszkańców przed podtopieniami i powstawaniem rozlewisk. Obecny system odwadniania nie jest rozwiązaniem docelowym.

– Konieczne jest znalezienie ostatecznego rozwiązania tego problemu, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców i ich gospodarstw. Ważne, że jest dobra wola stron i chęć współpracy – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który zadeklarował, że będzie zabiegał o zorganizowanie spotkań z przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych i Ministerstwa Infrastruktury na temat znalezienia sposobu sfinansowania tego przedsięwzięcia.

Sprawa dotyczy sąsiadujących w wyrobiskiem mieszkańców trzech gmin powiatu sandomierskiego: Łoniowa, Koprzywnicy i Samborca.

– Celem spotkania było przybliżenie możliwości rozwiązania problemu i poszukanie sposobów na doprowadzenie do wykonania prac koniecznych dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców w tym rejonie – dodał członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca. Podkreślił, że ważną kwestią jest również powołanie podmiotu odpowiadającego za utrzymywanie i nadzorowanie urządzeń wodnych, które powstaną w przyszłości.

Uczestnicy spotkania zadeklarowani dalszą współpracę na rzecz docelowego rozwiązania problemu.

 

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy