Ożywiona dyskusja towarzyszyła wtorkowej konferencji poświęconej polityce regionalnej województwa świętokrzyskiego. Uczestniczyli w niej w formie on line samorządowcy z całego regionu, którzy zapoznali się m.in. z założeniami Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego oraz założeniami nowego unijnego programowania na lata 2021-2027.
– Jesteśmy na finiszu prac nad projektem Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+, która określi obszary rozwoju naszego regionu najbliższe dziesięć lat – podkreślił Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego otwierając spotkanie. Dodał, że w pracach nad Strategią określone zostały trzy cele strategiczne rozwoju województwa świętokrzyskiego: inteligentna gospodarka i aktywni ludzie, przyjazny dla środowiska i czysty region, wspólnota i bezpieczna przestrzeń, które łączą ludzi.– Bardzo duży nacisk kładziemy również na gospodarkę, przede wszystkim na zwiększenie jej konkurencyjności i innowacyjności – powiedział Tomasz Jamka.
Dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – Jacek Sułek poinformował uczestników konferencji, że projekt Strategii powinien trafić pod obrady Sejmiku już w marcu. Będzie to punkt wyjścia do opracowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na unijną perspektywę finansową, w którą wchodzimy w tym roku.
Na finiszu jest już natomiast Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 – kontraktacja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekroczyła 90 proc., do beneficjentów trafiło już ponad 3 mld zł. Na rozstrzygnięcie czeka konkurs z działania związanego z termomodernizacją, który cieszył się wśród samorządów ogromnym zainteresowaniem. Co warte podkreślenia – w ciągu ostatnich dwóch lat kontraktacja środków unijnych w regionie świętokrzyskim wzrosła o 30 proc., co daje nam wysoką pozycję w kraju.
Dyskutowano również o Krajowym Planie Odbudowy, do którego region świętokrzyski zgłosił 38 projektów. Jest to doraźny instrument pomocowy dla państw członkowskich w związku z pandemią COVID-19, którego głównym celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego UE oraz szybka odbudowa po kryzysie wywołanym pandemią. W ramach Krajowego Planu Odbudowy do Polski trafi 57,3 mld euro, które trzeba będzie wykorzystać do końca 2026 r. na projekty związane z czterema obszarami – edukacja, spójność terytorialna, czysty i zdrowy transport oraz rynek pracy.
Narzędziem, które ma wesprzeć kraje członkowskie po kryzysie wywołanym pandemią jest również REACT-EU.
– REACT-EU to pomost między reagowaniem na kryzys związany z COVID-19 a nową perspektywą unijną na lata 2021-2027. W ramach tego instrumentu Polska otrzyma 2 mld euro – tłumaczył dyrektor Sułek. – Pieniądze te zostaną przeznaczone na projekty związane z rozwojem przedsiębiorczości, ochronę zdrowia, infrastrukturę energetyczną i cyfryzację.
Ożywiona dyskusja towarzyszyła przedstawionym podczas spotkania założeniom Umowy Partnerstwa – kluczowego dokumentu określającego strategię wykorzystania Funduszy Europejskich w nadchodzącej perspektywie finansowej UE. Obecnie w całej Polsce trwają konsultacje projektu tego dokumentu, zgodnie z którym województwo świętokrzyskie otrzyma co najmniej 1,106 mld euro na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Algorytm dla naszego regionu okazał się bardzo korzystny, ale będziemy walczyć o dodatkowe środki z rezerwy – zapowiedział dyrektor Sułek. Przypomniał on, że pięć celów polityki unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 przedstawia się następująco: bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa, bardziej przyjazna dla środowiska bezemisyjna Europa, lepiej połączona Europa, Europa o silniejszym wymiarze społecznym oraz Europa bliżej obywateli.
Uczestnicy spotkania dopytywali m.in. o szanse na realizację w nowej perspektywie unijnej przedsięwzięć z obszaru kanalizacji, infrastruktury drogowej czy budowy zbiorników retencyjnych. Pytano także o strategie ponadlokalne i działania związane z likwidacją tzw. kopciuchów. Odpowiadając na te pytania, dyrektor Jacek Sułek zachęcał samorządowców do zgłaszania uwag do Umowy Partnerstwa. Można to uczynić do 22 lutego. Natomiast na 4 lutego przewidziano regionalne konsultacje umowy partnerstwa dla województwa świętokrzyskiego z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.