W poniedziałek 3 października br. w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej obradowała Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego. Posiedzenie zdominowała tematyka przygotowania kieleckich miejskich spółek energetycznych do sezonu grzewczego oraz stan prac nad kształtem finansów dla województwa świętokrzyskiego w nowej unijnej perspektywie finansowej. W obradach uczestniczył m.in. Jacek Sułek dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Do udziału w poniedziałkowym posiedzeniu zaproszeni zostali kierownicy kieleckich instytucji, związanych z wytwarzaniem i zaopatrzeniem miejskich budynków w ciepło w rozpoczynającym się sezonie grzewczym.
Jak przyznali prezes zarządu Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Anna Tłuszcz, Mirosław Śmiech dyrektor ds. technicznych PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Kielcach oraz Arkadiusz Ponikowski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach, mieszkańcy osiedli mieszkaniowych i użytkownicy miejskich budynków w Kielcach będą mieli zapewnione ciepło w najbliższym sezonie grzewczym. Nie powinno zabraknąć węgla. Kielecka Elektrociepłownia zgromadziła już ponad 83 tysiące ton opału, zakontraktowano także ponad 14 tysięcy ton z Polskiej Grupy Górniczej. O gotowości do sezonu grzewczego zapewniała równie prezes KSM. Podczas najbliższych posiedzeń dyskusja ma skupić się na dopłatach węglowych oraz możliwościach zakupu opału przez odbiorców indywidualnych z trenu miasta.
W tematyce dyskusji podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady znalazły się także działania samorządu województwa w obszarze polityki regionalnej, w kontekście perspektyw rozwoju województwa. Obecny na spotkaniu Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego mówił o stanie negocjacji kształtu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021-2027 i o obszarach inwestycyjnych z zakresu projektów społecznych, na które przyznawane będą środki finansowe.