Pomimo trwającej od miesięcy epidemii oni nie zwalniają tempa. Mowa o dwóch piekoszowskich firmach, które postanowiły zatrudnić osoby niepełnosprawne. Z pomocą przyszło Starostwo Powiatowe w Kielcach, które dofinansowało ich zatrudnienie dzięki środkom pozyskanym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W powiecie kieleckim powstanie 37 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, w tym dwa miejsca pracy dla niepełnosprawnych utworzą piekoszowskie firmy: Kopalnia Odkrywkowych Surowców Drogowych S.A. w Micigoździe oraz Hochtrans Beton z siedzibą również w Micigoździe. Będzie to możliwe dzięki dotacjom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pozyskanym za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Kielcach. Wartość całego projektu opiewa na kwotę około 1,5 miliona złotych, z czego 82 tysiące złotych dofinansowania trafi łącznie do dwóch firm z terenu gminy Piekoszów.
Zdaniem starosty Mirosława Gębskiego, dzięki programom takim jak ten osoby niepełnosprawne mogą czuć się równoprawnymi pracownikami na rynku pracy. – W ramach podpisanych umów, 18 etatów dla niepełnosprawnych utworzyli pracodawcy, z kolei 19 osób zdecydowało się otworzyć własną działalność gospodarczą. Przekrój zawodów jest bardzo różny, jak chociażby kierowca, sprzątaczka, barman, pomocnik piekarza czy betoniarz. Cieszymy się, że aż tylu niepełnosprawnych mogło skorzystać z tego programu – mówi starosta Mirosław Gębski.
Nowe miejsca pracy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych powstaną między innymi w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych S.A. w Micigoździe. Kopalnia utworzy nowe stanowisko pracy dla mechanika. – Mamy już doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi w stopniu lekkim. Zatrudniamy ich zarówno w administracji, jak również na stanowiskach pracowników fizycznych – poinformowała Angelika Chyb, prokurent spółki, kóra nie kryła zadowolenia z pozyskanego dofinansowania.
Podobnie jak Jakub Szostak, prezes Zarządu Hochtrans Beton z Micigozdu. – W ostatnich pięciu latach nasza firma już zatrudniała osobę niepełnosprawną, zatem mamy w tym zakresie spore doświadczenie. Wraz z rozwojem firmy o dział prefabrykacji weszliśmy w elementy zbrojone i potrzebujemy osób do pracy, które będą wykonywać zbrojenia do elementów prefabrykowanych. Na stanowisku zbrojarzy już mamy czterech pracowników, potrzebujemy jeszcze dwóch i w tym gronie znalazła się osoba z niepełnosprawnością, co mnie ogromnie cieszy – mówi Jakub Szostak prezes Zarządu Hochtrans Beton, który przyznaje, że w dobie pandemii nie jest łatwo, ale trzeba szukać nowych rozwiązań. – Trzeba być elastycznym i umieć dostosować się do rynku pracy. Cały nasz zespół ma świadomość, że musimy wszyscy razem przykładać się jeszcze bardziej po to, aby każdy z nas miał pracę. My to doskonale rozumiemy i robimy wszystko, aby ta praca była. Cieszę się, że dzięki Starostwu Powiatowemu udało nam się pozyskać dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dla nas to duże wsparcie i kolejne miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej – dodaje prezes Jakub Szostak.
Podczas podpisania umów na dofinansowanie do zatrudnienia, senator Krzysztof Słoń podkreślił, że przedsiębiorcy korzystający z tego wsparcia są bardzo dobrze nastawieni do osób niepełnosprawnych. – Te osoby, jako pracownicy sprawdzają się w pracy tak samo dobrze jak osoby zdrowe. Jestem niezwykle rad, że w naszym powiecie są ludzie, którzy pomimo swoich problemów zdrowotnych chcą pracować i rozwijać się. To pokazuje, że każdy może osiągnąć cel, który sobie założy – zaznaczył senator Krzysztof Słoń. – Cieszę się, że piekoszowskie firmy nadal się rozwijają, pomimo wielu przeszkód, jakie wszyscy napotykamy w ostatnim czasie w związku z panującą epidemią. Cieszy mnie również to, że piekoszowskie firmy tak chętnie otwierają się na osoby niepełnosprawne. To niezwykle budujące – dodaje wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek.