3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaDwie nowe wystawy na kieleckim „Przystanku Historia”

Dwie nowe wystawy na kieleckim „Przystanku Historia”

Zobacz

Delegatura IPN w Kielcach zaprasza do Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” (ul. Warszawska 5), gdzie od 8 stycznia prezentowane będą dwie nowe wystawy.

  • „Rewolucja społeczna” czy „dzika przebudowa”. Przekształcenia własnościowe w Polsce w latach 1944-1956 i ich społeczne skutki

Ekspozycja przedstawia proces przekształceń własnościowych, które prowadzono w powojennej Polsce jako „akt sprawiedliwości społecznej”. Było to jedno z najważniejszych haseł na sztandarach władzy ludowej. Stosunek reżimu komunistycznego do własności prywatnej dobrze ilustruje fakt, iż w katalogu wrogów ważne miejsca zajmowali: „kapitaliści”, „obszarnicy”, „spekulanci”, „kułacy” i „prywaciarze”. Pod pretekstem przeprowadzania reform gospodarczych do 1956 r. dokonano likwidacji „warstw posiadających”, które traktowano jak zaplecze materialne dla przeciwników systemu. Służyły temu prowadzone na dużą skalę działania represyjne, którym towarzyszyła akcja propagandowa. W efekcie strukturę społeczną kraju zredukowano do dwóch głównych klas: robotników i chłopów, nadając inteligencji rolę pomocniczą wobec klasy robotniczej. Poza zmianami strukturalnymi, wśród części społeczeństwa zaszła również zmiana stylu życia i mentalności.

Wystawa opracowana została przez Oddział IPN w Lublinie we współpracy z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim.

  • Polsko-bolszewicka wojna na plakaty

Wystawa przedstawia druki, afisze i odezwy z lat 1919-1921. Wojna pomiędzy odrodzoną II Rzeczpospolitą a Rosją Sowiecką była ostatnim konfliktem zbrojnym utwierdzającym niepodległość Polski. Walki prowadzili zarówno żołnierze, tocząc zażarte boje z czerwonoarmistami, jak i dyplomaci, zabiegając o pomoc państw europejskich. Walczyli również twórcy propagandy, a ich najważniejszym orężem były mające deprecjonować przeciwnika plakaty. Umieszczane w miejscach publicznych miały oddziaływać na postawy mas, ludzi słabo wykształconych, niekiedy analfabetów. Z tych powodów cechowała je prosta, wręcz prymitywna kompozycja. Plakatom towarzyszyły krótkie hasła wyrażające treści i wartości prezentowane przez kompozycje plastyczne. Prosta, zrozumiała dla wszystkich forma stanowiła o ich sile.

Wystawa, będąca interesującym studium walki ideologicznej, została opracowana przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Obie ekspozycje będą prezentowane do 28 lutego w godzinach pracy „Przystanku Historia”.

Galeria

Aktualności

Rekordowy Przegląd Piosenki Popularnej w Piekoszowie – wyjątkowe talenty na deskach kina „Piksel”

Po raz kolejny w Piekoszowie odbył się Przegląd Piosenki Popularnej, który w tym roku wyróżnił się rekordową liczbą...

Polecamy