Z ogromnym zainteresowaniem spotkały się działania Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w ramach XI Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Z bezpłatnych badań profilaktycznych skorzystało ponad 30 osób.
Już po raz 11 Świętokrzyskie Centrum Onkologii uczestniczyło w Make Sense Campaign – kampanii profilaktycznej zorganizowanej przez Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi, której celem jest zwiększenie świadomości na temat profilaktyki nowotworów głowy i szyi.
W ramach tegorocznej inicjatywy odbyła się konferencja prasowa z udziałem specjalistów z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Kliniki Radioterapii ŚCO, władz województwa i pacjentów, którzy przebyli walkę z rakiem krtani. Dr Sławomir Okła, specjalista otorynolaryngologii, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO podsumował efekty Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – Twój świadomy wybór, który ŚCO realizowało (w 2017-2022 r. ) wraz z 90 placówkami POZ. W ramach tego projektu przebadano ponad 12 tys. osób z grup ryzyka, u ponad 60 osób wykryto zmiany nowotworowe, w tym 24 nowotwory złośliwe w pierwszym stadium zaawansowania, co umożliwiło wdrożenie skutecznego leczenia. Dr Okła apelował, aby nie bagatelizować objawów alarmowych, takich jak:
- przewlekła chrypka,
- ból gardła,
- niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej,
- ból podczas połykania lub trudności z połykaniem,
- jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa,
- guz na szyi.
Jeśli choć jeden z powyższych objawów alarmowych utrzymuje się powyżej 3 tygodni, należy zgłosić się do laryngologa.
Otorynolaryngolodzy z ŚCO przeprowadzili zajęcia edukacyjne dla uczniów IV L.O. i VI L.O. w Kielcach, podczas których wyjaśniali m.in. zależność pomiędzy infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) a zachorowaniem na raka krtani i inne nowotwory głowy i szyi.
W dniu 22 września odbyły się warsztaty dla pacjentów Kliniki Radioterapii na temat profilaktyki i czynników ryzyka zachorowania na nowotwory głowy i szyi.
Największą popularnością cieszyły się bezpłatne badania laryngologiczne (nasofiberoskopia), z których można było skorzystać w 20 września. Wzięło w nich udział ponad 30 osób.
Specjaliści byli również gośćmi audycji radiowych i telewizyjnych dotyczących profilaktyki.