Before/After :)

Before/After :)

Posted by OSP KSRG Zaborowice on Sunday, December 2, 2018


Ochotnicza Straż Pożarna z Zaborowic nareszcie doczekała się nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Było uroczyste poświęcenie nowoczesnego wozu strażackiego i oficjalne przekazanie kluczyków do rąk druhów. Samochód strażacki kosztował blisko 800 tysięcy złotych.

Trzeba przyznać, że z wielką pompą odbyło się wprowadzenie nowego samochodu strażackiego do remizy OSP w Zaborowicach. Na ulicy ustawił się szpaler druhów z racami świetlnymi, a pomiędzy nimi w pełnej okazałości przejechał nowoczesny wóz ratowniczo-gaśniczy. Uroczystego poświęcenia samochodu dokonał proboszcz parafii Zaborowice ks. dr Zbigniew Kołton, a druhowie kluczyki i dokumenty odebrali z rąk Zastępcy Świętokrzyskiego Komendanta PSP bryg. Tomasza Bajerczaka oraz wójta gminy Mniów, Piotra Wilczaka. – Jednostka z Zaborowic działa bardzo prężnie. Ogromnie się cieszę, że druhowie nareszcie pozyskali nowy samochód. Teraz będą mogli bezpiecznie wyjeżdżać do akcji – mówił wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zakupu nowego samochodu strażackiego.

Uroczystość przekazania nowego wozu strażackiego zgromadziła w Zaborowicach sporo gości. Byli mieszkańcy, był senator Krzysztof Słoń, starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, radny sejmiku świętokrzyskiego Grzegorz Banaś, dyrektor Totalizatora w Kielcach Tomasz Zbróg, przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Michał Ławniczek, Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta PSP bryg. Tomasz Bajerczak oraz Komendant Miejski PSP w Kielcach, Sławomir Karwat. – Działalność druhów ochotników jest nieoceniona. Bezinteresownie niosą pomoc, ratują mienie i ludzkie życie. To dzięki ich poświęceniu mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie – podkreślał senator Krzysztof Słoń, który w imieniu zaproszonych gości na ręce druhów i druhen z Zaborowic złożył podziękowania za dotychczasową działalność. – Wasza ofiarna służba jest godna podziwu. Niemniej jednak, oprócz doskonałego wyszkolenia, jakim możecie się poszczycić, potrzebny jest wam także dobry sprzęt, który da znacznie większe możliwości działania w sytuacjach kryzysowych. Dlatego warto i trzeba wspierać druhów ochotników w pozyskiwaniu środków na nowoczesne wyposażenie – zaznaczył, a strażakom życzył, aby służba ludziom przynosiła zadowolenie, a to co czynią, żeby robili z wielką radością i wdzięcznością od tych, którzy otrzymują tą pomoc. – Życzymy wszystkim druhom i druhnom tyle samo powrotów z akcji, co wyjazdów – życzył senator Krzysztof Słoń.

Nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy, jaki nareszcie trafił do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowicach kosztował nieco ponad 793 tysiące złotych. Ma napęd na cztery koła i jest pierwszym tak nowoczesnym samochodem w gminie Mniów. Zakupiony został dzięki środkom przekazanym przez Urząd Gminy w Mniowie w kwocie 200 tysięcy złotych. Kolejne 200 tysięcy złotych dołożyła Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach, 289 tysięcy złotych pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a 83 tysiące złotych przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości.- Staraliśmy się o ten samochód dwa lata – przyznaje druh Michał Sipika, prezes jednostki OSP z Zaborowic. – Jest to pierwsze tego typu auto w gminie Mniów. Mam nadzieję, że najczęściej wyjeżdżać będzie na prelekcje i do kościoła, ale jeśli zajdzie konieczność, to jestem przekonany, że będzie niósł pomoc nie tylko mieszkańcom naszej gminy, ale i gmin ościennych – zapewniał prezes OSP Zborowice, druh Michał Sipika.


Warto przypomnieć, że jednostka OSP z Zaborowic liczy sobie ponad sześćdziesięciu członków czynnych. Należy do niej także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, składająca się z piętnastu młodych druhów i druhen. W ciągu roku strażacy wyjeżdżają około czterdziestu razy do akcji, w tym najczęściej do pożarów i do wypadków drogowych. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego od 2000 roku. Na dzień dzisiejszy druhowie z Zaborowic na wyposażeniu posiadają trzy samochody, w tym nowoczesny samochód średni Iveco Eurocargo z napędem na cztery koła, zabytkowy Magirus i jeden samochód lekki ratownictwa technicznego. Warto też dodać, że w ostatnim czasie, OSP z Zaborowic otrzymała również nowy sprzęt ratowniczo – medyczny z programu skierowanego do Ochotniczych Straży Pożarnych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dodatkowy sprzęt strażacki trafił do jednostki dzięki wsparciu Nadleśnictwa Zagnański i Fundacji PKN Orlen. – Nowy samochód, który właśnie otrzymaliśmy zdecydowanie poprawi zdolności techniczne reagowania naszej jednostki – zaznaczył prezes, Michał Sipika, składając podczas uroczystości serdeczne podziękowania na ręce wszystkich tych, którzy przyczynili się do zakupu nowoczesnego samochodu strażackiego.

video i zdjęcia OSP Zaborowice

Galeria