Na zakup tak wysokiej jakości sprzętu ratowniczo-gaśniczego druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzymałkowie mogli sobie pozwolić dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach dotacji PZU – Pomoc to Moc, z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, dotacji gminy Mniów i Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dwóch dotacji 5000+ oraz środków własnych uzyskanych ze zbiórki złomu i ekwiwalentu. Nowy sprzęt przekazano oficjalnie na ręce druhów podczas strażackiej Wigilii.
Tegoroczne spotkanie opłatkowe strażaków z OSP w Grzymałkowie było prawdziwie wyjątkowe, bo połączone z przekazaniem wartościowego sprzętu ratowniczo-gaśniczego, jaki zakupiono na rzecz jednostki w 2019 roku. – Rok temu o tej porze nikt z nas nie myślał że ten rok przyniesie tak wiele dotacji i pozyskanego sprzętu. Zakupiliśmy rzeczy, których brakowało podczas działań ratowniczo-gaśniczych, a niektóre z nich, jak chociażby torba, po prostu wymagały wymiany. W sumie zrobiliśmy zakupy na kwotę prawie 50 tysięcy złotych – mówił witając gości przybyłych do remizy OSP w Grzymałkowie na spotkanie opłatkowe Bartosz Woś, specjalista ds. bezpieczeństwa z ramienia Urzędu Gminy w Mniowie.
Rok dla druhów z Grzymałkowa zaczął się od dotacji z Urzędu Gminy w kwocie 5 tysięcy złotych. Druhowie zrzekli się swojego ekwiwalentu i dołożyli 4720 złotych, dzięki czemu zakupili 6 sztuk hełmów Rosenbauer. Za kolejną dotację pochodzącą z KSRG zakupiono dwa pełne ubrania bojowe zgodne z nowym wymogami Komendanta Głównego PSP w kolorze piaskowym. Wiosną druhowie zorganizowali kolejną już zbiórkę złomu, z której pozyskali 7 tysięcy 480 złotych. W czerwcu złożyli wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i pozyskali 5 tysięcy złotych. Za kwotę 5 tysięcy 446 złotych zakupili Przenośne Centrum Pianowe, rozdzielacz kulowy, narzędzie wielofunkcyjne Holigana dielektrycznego oraz mostki przejazdowe. W sierpniu złożyli kolejny wniosek do Funduszu Składkowego Ubezpieczeń Społecznych Rolników w Warszawie, który też rozpatrzono pozytywnie. Mogli sfinansować kolejne zakupy, w tym dwa ubrania specjalne oraz pilarkę do drewna. Całkowity koszt wynosił 6 tysięcy 900 złotych, z czego dofinansowanie wynosiło 6.750 złotych, a 150 złotych to środki własne jednostki. Druhowie skorzystali także z rządowego programu 5000+, wspierającego wszystkie straże w całej Polsce. – Nasza aktywność i mobilność została zauważona i ze względu na duże środki państwa nasza jednostka mogła się cieszyć dwoma takimi dotacjami, czyli tak naprawdę pozyskaliśmy 10.000+. Za tą kwotę kupiliśmy zestaw dydaktyczny do prowadzenia szkoleń z zasad udzielania pierwszej pomocy; torbę PSP R1 oraz deskę ortopedyczną składaną i zestaw propagujący wiedzę i umiejętności w zasadzie ochrony przeciwpożarowej – wymienia druh Bartosz Woś.
Na tym jednak nie koniec dotacji, jakie popłynęły do jednostki. W październiku PZU ogłosiło nabór wniosków do programu „Pomoc to moc”. – Nasza jednostka złożyła wniosek do programu i otrzymała maksymalną kwotę, o jaką można było wnioskować. Po otrzymaniu odpowiedzi mało kto z nas mógł uwierzyć, że otrzymaliśmy tak duże wsparcie w kwocie 25 tysięcy złotych. Przed składaniem wniosku musieliśmy mocno przemyśleć jakiego sprzętu nam brakuje, bo termin składania wniosków był bardzo krótki. Za tą kwotę zakupiliśmy wielofunkcyjny wentylator oddymiający z funkcją mgły wodnej oraz Agregat Piany Lekkiej Rosenbauer Fenergy V16, pilarkę spalinową do cięcia stali i betonu Stihl TS420, przenośny maszt oświetleniowy PELI RALS i torbę medyczną PSP R1 – poinformował druh Bartosz Woś.
Słów uznania dla strażaków z Grzymałkowa nie kryli przybyli goście. – Powołanie na stanowisko gminnego koordynatora ds. bezpieczeństwa druha Bartosza Wosia było strzałem w dziesiątkę. To on jest autorem wszystkich wniosków o dofinansowanie dla naszych jednostek, do których łącznie w tym roku trafiło sto tysięcy złotych dofinansowania z różnych źródeł. Dzięki temu nasi druhowie mogą zakupić niezbędny sprzęt, który pozwoli im skuteczniej nieść pomoc, ale też spowoduje, że będą bezpieczniejsi podczas akcji – mówił wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, składając druhom i ich rodzinom świąteczne życzenia. A do życzeń przyłączyli się także zaproszeni goście. Wśród nich obecny był senator Krzysztof Słoń, radny sejmiku województwa Mieczysław Gębski, radni powiatu kieleckiego Krzysztof Soboń i Łukasz Woźniak, wicewójt Michał Milcarz oraz radni gminy, sołtysi i sponsorzy. Druhowie na ich ręce złożyli gorące podziękowania za wszelką pomoc i wsparcie. – Cieszymy się z faktu, że mamy coraz więcej profesjonalnego sprzętu, a nasza jednostka stoi pod tym względem na wysokim poziomie. Jednak bez pomocy wielu osób nie udałoby się tego osiągnąć. Jeszcze raz składamy wszystkim ogromne podziękowania – dziękowali druhowie.
Po przekazaniu sprzętu strażacy i zaproszeni goście podzielili się opłatkiem i zasiedli do wigilijnego stołu.