Końca dobiegają prace związane z budową drogi w kierunku szkoły w Jaworzni. Będzie ona też prowadzić do wybudowanej tu ścieżki dydaktycznej, która stanowi atrakcję geologiczną na skalę światową. Warto przypomnieć, że to właśnie to miejsce wspólnie z innymi unikatowymi atrakcjami geologicznymi z pięciu gmin zostało wpisane na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO.
O dziurach, koleinach i kurzu lada dzień będą mogli zapomnieć wszyscy ci, którzy dojeżdżają drogą do szkoły w Jaworzni. Niebawem końca dobiegną prace związane z budową w tym miejscu nowej drogi. – Droga ta jest często uczęszczana przez mieszkańców z uwagi na to, że prowadzi ona prosto do szkoły. Zdarza się, że każdego dnia rodzice jeżdżą tędy dwukrotnie, rano kiedy zawożą dzieci i po lekcjach kiedy je odbierają – mówi wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek i przyznaje, że ta droga była bardzo potrzebna. – Już dawno mieliśmy w planach ją wybudować. Niemniej jednak czekaliśmy aż zakończą się prace przy kompleksowej termomodernizacji szkoły w Jaworzni i budowie przy niej parkingu, a przede wszystkim prace związane z budową ścieżki dydaktycznej. Przez wiele miesięcy jeździł tędy ciężki sprzęt. Nie chcieliśmy, aby droga została przez to zniszczona – mówi wójt Zbigniew Piątek.
Przebudowywana wewnętrzna droga gminna w Jaworzni jest w końcowej fazie realizacji. Wykonawca zakończył prace ziemne wraz z położeniem kanalizacji deszczowej i ułożeniem krawężników. Do położenia pozostała jeszcze bitumiczna warstwa wiążąca i bitumiczna warstwa jezdna. – Nareszcie będzie można tędy bezpiecznie dojechać do szkoły. Dobry dojazd do unikatowej ścieżki dydaktycznej, która swój początek ma tuż za budynkiem szkoły, będą mieli także turyści – mówi wójt Zbigniew Piątek.
A ci przyjeżdżają tu coraz chętniej. I nie ma się co dziwić, bo powstałe na terenie Rezerwatu Chelosiowa Jama i Moczydło ścieżki dydaktyczne wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, a nawet tarasem widokowym wraz z niezbędnymi elementami małej architektury i zadaszeniem do prelekcji doskonale eksponują znajdujące się tu bogactwo geologiczne, które według światowych ekspertów UNESCO jest unikatowe na skalę światową. To między innymi właśnie to miejsce wpisane zostało na listę Światowej Sieci Geoparków UNESCO. – Budowa ścieżek dydaktycznych kosztowała nieco ponad 1,8 miliona złotych, z czego aż 85 procent kosztów pokryło pozyskane przez nas unijne dofinansowanie. Ta inwestycja zupełnie odmieniła charakter tej miejscowości. Cieszę się, że dzięki nowej drodze będzie teraz do niej dobry dojazd – zaznacza wójt Zbigniew Piątek.