W piątek, 29 października o godzinie 17.00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach zaprasza na promocję książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego pt. „Przykosa, Bohater z AK – zdrajca z UB, Śledztwo śladami >>Redera<<“.
Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach pojedynczego człowieka, to główny wątek książki świętokrzyskiego pisarza i dziennikarza Andrzeja Nowaka-Arczewskiego pt. „Przykosa, Bohater z AK – zdrajca z UB, Śledztwo śladami >>Redera<<“.
Kim jest „Reder”? Bohaterem konspiracji, żołnierzem Armii Krajowej. Dowodzi kompanią, plutonem żandarmerii, następnie zostaje oficerem w sztabie 2. Dywizji Piechoty Legionów AK. Uczestniczy w wielu walkach podczas akcji „Burza”. Bohatersko dowodzi podczas zwycięskiej bitwy z oddziałami Wehrmachtu w Cebrze koło Sandomierza z 4 na 5 sierpnia 1944 r. Jest prawą ręką wybitnych dowódców AK. Po wojnie aktywnie wspiera działania mające upamiętnić wyczyny dawnych kolegów z partyzantki.
Ale też (jako „Komar”) jest agentem i zdrajcą. Współpracuje z Sowietami i Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego PRL. Posyła na śmierć, katorgę lub prześladowanie ze strony NKWD i UB swoich kolegów i dowódców. Przez dziesiątki lat aktywnie współpracuje z tajnymi służbami Polski Ludowej. Żyje z wyrokiem śmierci od AK i umiera, unikając zdemaskowania.
Andrzej Nowak-Arczewski debiutował na łamach miesięcznika literackiego młodych „Nowy Wyraz” w 1975 r. W latach 70. i 80. zajmował się publicystyką kulturalną, krytyką literacką. Szkice literackie, eseje, recenzje publikował między innymi w „Nowym Wyrazie”, „Filmie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Radarze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Nowych Książkach”.
W latach 70. i 80. zajmował się publicystyką kulturalną, krytyką literacką. Szkice literackie, eseje, recenzje publikował między innymi w „Nowym Wyrazie”, „Filmie”, „Literaturze”, „Poezji”, „Radarze”, „Tygodniku Kulturalnym”, „Nowych Książkach”. Od 1990 r. pracował jako dziennikarz najpierw w „Słowie Ludu”, potem w „Echu Dnia”.
Jest autorem książek reporterskich: „Magdalena z mrocznej baśni”, „Być jak diament”, „Orłowińska ballada”, „My z pałacu”, „Zmiłuj się nad nami”, „Stań do apelu. Pseudonim Tarzan”.