3.5 C
Kielce
poniedziałek, 4 listopada, 2024
Strona głównaKulturaDOŻYNKI PREZYDENCKIE: TRADYCJA I WDZIĘCZNOŚĆ DLA POLSKIEJ WSI

DOŻYNKI PREZYDENCKIE: TRADYCJA I WDZIĘCZNOŚĆ DLA POLSKIEJ WSI

Zobacz

Dożynki Prezydenckie to wyjątkowe święto z głęboką tradycją, będące hołdem dla ciężkiej pracy rolników i podziękowaniem za obfite plony.W wydarzeniu 15 września nasz świętokrzyski region  reprezentowali Grzegorz Socha – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Cepil Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, oraz Sylwia Kanios dyrektor Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska.

W dożynkach uczestniczyło Koło Gospodyń Wiejskich z gminy Bejsce, które przywiozło wieniec – zwycięzcę 24. Dożynek Województwa Świętokrzyskiego. Ten piękny symbol tradycji został stworzony przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Stokrotki Morawskie” z Morawian.

Główne wydarzenia z udziałem Pary Prezydenckiej, Andrzej Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą. Następnie, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, odbył się Ceremoniał Dożynkowy, pełen tradycji i podniosłych chwil.

Swoje stoisko zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bielanach, które przyjechały wraz z wójtem gminy Sławomirem Kopaczem ,a także Koło Gospodyń Wiejskich Linowianki z Panią Burmistrz Katarzyną Kondziołką. Stoiska odwiedziła Para Prezydencka .

To święto wdzięczności, dumy i szacunku dla polskiej wsi, która każdego roku niesie owoc swojej ciężkiej pracy.

Dożynki Prezydenckie to jedno z najważniejszych świąt polskiej wsi, którego rodowód sięga czasów średniowiecznych. Jest to tradycyjna forma podziękowania za tegoroczne plony oraz modlitwa o pomyślność przyszłorocznych zbiorów. Dożynki w swojej istocie łączą pokolenia, pielęgnując wartości pracy rolników oraz szacunek dla natury.

Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale w 1927 roku z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego. Było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu, w którym wzięło udział około 10 tysięcy osób, reprezentujących różne regiony Polski. Święto miało charakter ogólnopaństwowy, podkreślając jedność kraju w hołdzie dla polskiej wsi, aż do wybuchu II wojny światowej.

Tradycja Dożynek Prezydenckich została wznowiona w 2009 roku przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i do dziś kultywuje się ją w uroczysty sposób, z udziałem głowy państwa. Obchody te są nie tylko wyrazem wdzięczności, ale także dumy z polskich rolników i ich pracy, która stanowi fundament polskiej gospodarki oraz bezpieczeństwa żywnościowego.

Współczesne dożynki są również doskonałą okazją do promowania kultury i tradycji regionalnych, a także do budowania więzi między rolnikami a władzami państwowymi.

Galeria

Aktualności

Nowi Sołtysi miasta i gminy Piekoszów rozpoczynają kadencję. Są gotowi do działania i deklarują współpracę

Podczas ostatniego posiedzenia sesji Rady Miejskiej w Piekoszowie nowo wybrani sołtysi miasta i gminy Piekoszów zostali oficjalnie powitani i...

Polecamy