3.5 C
Kielce
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościDożynki Powiatu Kieleckiego w Mniowie. Była fantastyczna zabawa!

Dożynki Powiatu Kieleckiego w Mniowie. Była fantastyczna zabawa!

Zobacz

25 sierpnia, w Mniowie odbyły się Dożynki Powiatu Kieleckiego połączone z Dożynkami Gminy Mniów. Przekazano podziękowania i słowa uznania dla wszystkich rolników. Nie zabrakło prezentacji wieńców dożynkowych, degustacji potraw, rękodzieła artystycznego i wspaniałej zabawy przy dźwiękach ludowych kapel. Na zakończenie do tańca porwały zespoły Very Nice i Hertz. Przyszły prawdziwe tłumy.

Jak podkreślał podczas powitania wójt Piotr Wilczak, ugoszczenie rolników całego Powiatu Kieleckiego w gminie Mniów jest wielkim zaszczytem. – Bardzo się cieszymy, że starosta Mirosław Gębski dojrzał i docenił potencjał naszej gminy, za co z tego miejsca pragnę mu serdecznie podziękować. Szczególne pozdrowienia, podziękowania i wyrazy najwyższego szacunku kieruję do wszystkich rolników. Dożynki to czas radości i podziękowań za ich nieustający trud i wdzięczności za zebrane plony – mówił wójt, Piotr Wilczak, podkreślając wagę współpracy pomiędzy samorządami różnego szczebla i wzajemnego wsparcia w dążeniu do wspólnego celu. – Ta umiejętność współdziałania, to podstawa rozwoju gminy i poprawy warunków życia. Z satysfakcją dostrzegam też, że nasi mieszkańcy coraz chętniej angażują się w lokalne życie, chcą brać w nim udział i decydować o przyszłości miejsca, w którym mieszkają – zaznaczył i skierował słowa uznania także do wszystkich zaangażowanych w organizację wydarzenia, a w szczególności do stowarzyszeń z terenu gminy Mniów, Kół Gospodyń Wiejskich i druhów ochotników. – Polska wieś zmieniała się przez wieki, ale tradycje i zwyczaje dożynkowe zostały zachowane i co ważne, przekazywane są młodemu pokoleniu. W gminie Mniów do tej pory dożynek nie było, ale od tej chwili wpiszą się one na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń – zapowiedział.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia barwnego korowodu dożynkowego. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i gmin z terenu powiatu kieleckiego. Podczas uroczystej mszy świętej nisko pokłoniono się rolnikom, a ksiądz kanonik Henryk Rusak w trakcie homilii przypomniał o poszanowaniu chleba wypracowanego w trudzie rękami rolników. Poświęcono też chleby i wieńce dożynkowe. Wypieczony z tegorocznej mąki chleb na ręce gospodarzy wydarzenia wicestarosty Powiatu Kieleckiego Tomasza Plebana i wójta gminy Mniów Piotra Wilczaka przekazali starości dożynek Bożena Zapała z Sarbinowa w gminie Mniów oraz Andrzej Bozowski z Porąbek w gminie Bieliny. Chlebem częstowano też wszystkich przybyłych gości.

Słowa uznania dla rolniczej pracy popłynęły od wójta gminy Mniów, Piotra Wilczaka, a także od przedstawicieli samorządu powiatu: wicestarosty Tomasza Plebana oraz od członków Zarządu Cezarego Majchra, Stefana Bąka i Mariusza Ściany. – W tym wyjątkowym dniu dziękujemy Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To jednak również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie. Aby było z czego dożynkowy chleb upiec i aby można go było sprawiedliwie podzielić. I nie ma lepszego miejsca jak Mniów, aby mówić o sile, jaką daje współpraca i jednoczenie się wokół wspólnego celu. Ten rok był rokiem trudnym, ulewne deszcze, susza i grad spowodowały w gospodarstwach wielu rolników znaczne szkody. Kapryśna pogoda utrudniała żniwa, a plony są mniejsze niż w roku ubiegłym roku. Tym bardziej podchodzimy z szacunkiem do pracy rolników – zaznaczył wicestarosta, Tomasz Pleban, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dożynek.

Zdaniem zaproszonych gości dożynki to dla rolników szczególny czas. O wyjątkowości świętokrzyskiej ziemi mówiła też minister Anna Krupka. – Bardzo często mówię o ziemi świętokrzyskiej, o powiecie kieleckim, o tych wszystkich ludowych tradycjach, które są naszą marką i wizytówką – podkreślała minister Anna Krupka, która nisko pokłoniła sie trudowi rolniczej pracy, a poseł Krzysztof Lipiec przypomniał o płynącej do rolników rządowej pomocy. – Mam przekonanie, że ostatnie rozstrzygnięcia polskiego rządu dotyczące wzmocnienia pozycji polskiego rolnika w tym łańcuchu dostaw żywności: od pola aż na stół konsumencki, będą skuteczne – mówił poseł Krzysztof Lipiec, składając gorące życzenia dla rolników. Do życzeń przyłączył się także podsekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk, senator Krzysztof Słoń, posłowie Anna Zuba, Michał Cieslak i Artura Gierada, a także Renata Janik, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego.

A jak dożynki, to i żniwna korona. Swoje wieńce do powiatowego konkursu na ten najpiękniejszy wystawiło siedemnaście gmin. Gminę Mniów reprezentował wybrany przez komisję wieniec przygotowany przez KGW Żurawinki. Swoje wieńce przygotowały też KGW Pępiczanki oraz sołectwa Mniów, Pieradła i Straszów. W skład powiatowej komisji konkursowej weszli: Izabela Dziewięcka, sekretarz gminy Mniów, Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego oraz Janina Skotnicka, etnograf, nie miała łatwego zadania. Po długich naradach ogłoszono, że najpiękniejszy wieniec przygotowała gmina Bieliny. – Będzie on reprezentował Powiat Kielecki Podczas Dożynek Wojewódzkich – zapowiedział Cezary Majcher, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. Miejsce drugie zajął wieniec z Chmielnika, a miejsce trzecie wieniec z Piekoszowa.

Podczas dożynek powiatowych w Mniowie można było podziwiać liczne stoiska. Przygotowano też strefę dla najmłodszych i degustacje potraw. W części artystycznej wystąpiły kapele i zespoły ludowe. Na scenie pięknie zaprezentowały się między innymi „Żurawinki”, Zespół Pieśni i Tańca Furmani, Kapela Sióstr Piotrowicz i Zespół Pieśni i Tańca „Wincentowianie”. Na zakończenie licznie przybyłych gości do zabawy porwały zespoły Very Nice i Hertz. Odbywające się na terenie kompleksu sportowego w Mniowie Dożynki Powiatu Kieleckiego zakończyła zabawa pod gwiazdami.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy