11 sierpnia, odbyły się czwarte w historii Dożynki Gminy Mniów. To doroczne święto, będące ukoronowaniem rolniczego trudu, przyciągnęło mieszkańców i gości z okolicznych miejscowości. W programie znalazło się wiele atrakcji, w tym wybór Najpiękniejszego Wieńca Dożynkowego, Festiwal Pieczarki oraz liczne konkursy, występy artystyczne i degustacje. Gwiazdą wieczoru był zespół „Pozytywnie Zakręceni”, który rozgrzał publiczność swoją folkową muzyką.
Uroczysty przemarsz korowodu i ceremoniał chleba
Dożynki rozpoczął uroczysty przemarsz korowodu spod szkoły w Mniowie pod scenę główną. Na czele pochodu szli druhowie ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, za którymi podążali starostowie dożynek – Barbara i Jerzy Woźniak z Węgrzynowa, symbolizujący trud i oddanie rolników. Państwo Woźniakowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 7 hektarów oraz fermę drobiu kury nioski reprodukcji mięsnej ilości 13 tysięcy kur.
W korowodzie uczestniczyły również dzieci z SP w Cierchach, niosące dary pól, a także księża, przedstawiciele samorządu oraz zaproszeni goście, w tym senator Krzysztof Słoń, poseł Krzysztof Lipiec, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Starosta Kielecki Tomasz Pleban, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mirosław Gębski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Łukasz Woźniak i radny Michał Sipika. W korowodzie byli także kierownicy i dyrektorzy jednostek samorządowych, a korowód zamykały wieńce dożynkowe, które w tym roku przygotowały KGW Sasanki i KGW Żurawinki.
Po przemarszu odbyła się polowa msza święta, której przewodniczył proboszcz Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Mniowie, ksiądz Tadeusz Bielecki. Homilię wygłosił ks. Piotr Ordowicz proboszcz parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Zaborowicach. Po mszy głos zabrał wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który powitał wszystkich zgromadzonych. – Dzisiejsze święto jest dla nas wszystkich momentem, w którym możemy wspólnie podziękować za owoce pracy rąk rolników. Dożynki to nie tylko tradycja, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności dla naszych rolników, którzy z oddaniem i poświęceniem dbają o to, byśmy mieli chleb na naszych stołach. To także czas, by cieszyć się z osiągnięć i wspólnie świętować zakończenie żniw – mówił wójt Piotr Wilczak. Zaproszeni goście również podkreślali w swoich przemówieniach znaczenie pracy rolników oraz wagę pielęgnowania tradycji dożynkowych. Dziękowali mieszkańcom za ich zaangażowanie i troskę o rozwój lokalnej społeczności.
Liczne konkursy i występy artystyczne
Po ceremoniale chleba, starostowie dożynek przekazali na ręce wójta chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, którym gospodarze częstowali wszystkich przybyłych. Następnie na scenie wręczono podziękowania dla sponsorów dożynek, którzy wspierali to wydarzenie, a wraz z nimi symboliczne słoneczniki – kwiaty oznaczające zakończenie żniw. Wśród sponsorów IV w historii Dożynek Gminy Mniów znaleźli się: Bank Spółdzielczy w Kielcach, Firma Wixpol Pan Kazimierz Więckowski w Wólce Kłuckiej, Firma Elektro-Instal Państwo Monika i Paweł Biskup, Pan Paweł Pater Usługi Remontowo-Budowlane, Radny Rady Powiatu Kieleckiego – Pan Michał Sipika, Market Budowlany „Pszczółka” w Mniowie – Pan Michał Dudek, Kieleckie Centrum Dietetyczne – Pani Beata Sabuk, Delikatesy Centrum w Mniowie, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego – Pan Łukasz Woźniak, Salon fryzjerski „Pasja” – Pani Sylwia Pacak, Warzywniak Mniów – Pan Mariusz Ślusarczyk, Wiesław Ciołak Gospodarstwo Rolne w Oblęgorku oraz Pan Sebastian Gaik.
Po powitaniu rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Panie z KGW Sasanki ośpiewały wieńce i komisja ds. wyboru najpiękniejszego z nich mogła rozpocząć prace. W komisji zasiedli: Janina Skotnicka znawca sztuki ludowej, Alina Kaniewska Radna Rady Gminy Mniów i Łukasz Woźniak wiceprzewodniczący Rady Powiatu kieleckiego. Ostatecznie zwyciężył wieniec przygotowany przez KGW Sasanki. Panie w nagrodę otrzymały czek na 1000 złotych. Miejsce drugie zajął wieniec upleciony przez KGW Żurawinki. Paniom w nagrodę przyznano czek na 700 złotych.
Ogłoszono tez wyniki wakacyjnego konkursu ekologicznego dla dzieci ze szkół z terenu gminy Mniów. W kategorii wiekowej klas IV-VIII miejsce pierwsze zajęła Maja Łucak kl. VII, SP w Grzymałkowie. W kategorii wiekowej klas I-III na pierwszym miejscu uplasowała się Nikola Świderska kl. III, SP w Grzymałkowie. Nagrody pieniężne popłynęły także do szkół. I tak, szkoła w Grzymałkowie otrzymała 2,5 tysiąca złotych, a szkoły w Zaborowicach i w Mniowie po 1250 złotych.
Na scenie odbywały się również liczne występy artystyczne, m.in. występy Klubu Seniora z Mniowa oraz gości z KGW Jezioraneczki z gminy Nowa Słupia. W trakcie obrad komisji konkursowej, goście mogli podziwiać prezentacje artystyczne oraz degustować regionalne potrawy.
Festiwal Pieczarki i wiele atrakcji przyciągnęły tłumy
Tegoroczne dożynki były także okazją do zorganizowania drugiej edycji „Festiwalu Pieczarki”. W konkursie na najsmaczniejszą potrawę z pieczarki wzięło udział sześć kół gospodyń wiejskich oraz jedno gospodarstwo agroturystyczne. W komisji konkursowej zasiedli: Sylwia Pacak radna Rady Gminy Mniów, Michał Sipika radny Rady Powiatu Kieleckiego i Sebastian Parkita właściciel największej pieczarkarni w województwie świętokrzyskim, która mieści się w Mniowie. Najlepszym daniem okazały się „Patisony nadziewane pieczarkami” przygotowane przez KGW Pępiczanki, za które przyznano pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęło KGW Sasanki za „Danie z pieczarką”, a miejsce trzecie KGW Malmurki za „Gołąbki z ryżem i pieczarkami w sosie pieczarkowym”. Wyróżnienia w konkursie otrzymali: KGW Serbinowianki, KGW Żurawinki, Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich Pieradła oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Bogumiła Włodarska.
Nie zabrakło także innych atrakcji, jak konkurs dojenia sztucznej krowy, który wzbudził wiele emocji zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Główne nagrody w konkursie zapewnili sponsorzy, a rywalizacja dostarczyła uczestnikom i widzom sporo zabawy.
Zabawa pod gwiazdami
Wieczorem na scenie pojawił się zespół „Pozytywnie Zakręceni”, który porwał publiczność do tańca swoją energiczną muzyką folkową. O godzinie 20:00 rozpoczęła się zabawa taneczna pod gwiazdami prowadzona przez DJ-a, która trwała do późnych godzin nocnych.
Dożynki Gminy Mniów na długo pozostaną w pamięci uczestników jako święto pełne radości, tradycji i wspólnego świętowania. To wydarzenie, które pokazuje, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnych tradycji i integracja społeczności wokół wspólnych celów.