3.5 C
Kielce
niedziela, 28 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościDożynki gminne w Daleszycach za nami

Dożynki gminne w Daleszycach za nami

Zobacz

 

19 sierpnia w Daleszycach rolnicy uczcili coroczne święto plonów. Był korowód z tradycyjnymi wieńcami, uroczyste przekazanie chleba przez starostów i liczne występy artystyczne. Wydarzeniem towarzyszącym był coroczny turniej sołectw.

Tradycyjne przekazanie chleba

Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, podczas której wierni dziękowali za zebrane plony. Następnie barwny korowód przy dźwiękach marsza Orkiestry Dętej z Daleszyc wyruszył z kościoła na stadion sportowy w Daleszycach. Po dotarciu na miejsce starostowie dożynek: Iwona Dziedzic – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczecna oraz Rafał Siwonia – sołtys Borkowa i radny Rady Miejskiej w Daleszycach, wręczyli bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego.

– Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej, ciężkiej pracy rolników. Pracy, za którą należy im się wielki szacunek za zaangażowanie i poświęcenie. Rolnicy nie mają urlopów, czy chorobowego, dlatego zawsze należy doceniać ich trud – podsumował Burmistrz. – Przy tej okazji należą się również podziękowania zespołom za stworzenie przepięknych wieńców dożynkowych. Doceniam pracę włożoną w przygotowanie tych tradycyjnych kompozycji, które uświetniły dzisiejsze święto – dodał burmistrz.

Wieńce jako małe dzieła sztuki

Kolejną częścią uroczystości była prezentacja i ośpiewanie wspomnianych wcześniej wieńców dożynkowych. Ludowy kunszt tworzenia małych dzieł sztuki zaprezentowało trzynaście delegacji: KGW Brzechów, KGW Cisów, KGW z Daleszyc, KGW z Komórek, sołectwo Marzysz, sołectwo Mójcza, KGW Niestachów, sołectwo Niwy, Koło Gospodyń ze Słopca, KGW Smyków, KGW z Sukowa, KGW ze Szczecna i KGW Widełki. Miano najpiękniejszego trafił do wieńca wykonanego przez KGW z Daleszyc. O tym w jaki sposób powstają wieńce dożynkowe opowiedziała Teresa Klimczak z Marzysza. – Do stworzenia wieńca jest potrzebne dużo inwencji, miłości i czasu. W pierwszej kolejności zbieramy zboża i wieszamy je w przewiewnym i chłodnym miejscu. Potem tworzymy konstrukcję. Nasze babcie wykonywały ją z drewna, z leszczyny. Dzisiaj trochę sobie ułatwiamy sprawę i robimy ją z drutu. Jest ciężka, ale praktyczna i stabilna – informuje Teresa Klimczak. – W wieńcu musi być tradycyjnie pięć zbóż: żyto, pszenica, owiec, jęczmień i pszenżyto. Dodajemy len i zaczynamy wić. Przy pracy, zgodnie z tradycją śpiewamy dożynkowe pieśni, żeby nam się lepiej wiło. Samo wicie trwa około dwóch tygodni. Przed wyjściem i prezentacją trzeba wieniec pięknie ubrać. Nam dzisiaj zeszło nad tym trzy godziny, a ubierałyśmy go kwiatami i jarzębiną. Także trzeba dużo pracy przy tworzeniu wieńca, ale warto, bo w ten sposób podtrzymujemy naszą piękną, polską, ludową tradycję – dodaje Teresa Klimczak.

Artyści zawładnęli sceną

Po części oficjalnej obchodów rozpoczęła się zabawa dożynkowa. Scenę ożywiły liczne występy zespołów z terenu gminy Daleszyce. Jako pierwszy zaprezentował się Chór Miejski „Michael” działający przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Daleszycach pod czujnym okiem instruktora Wojciecha Mazurczaka. Wystąpił także powstały w ubiegłym roku zespół „Wesołe Gosposie” z Widełek. Na dożynkowej scenie nie mogło również zabraknąć znanych i lubianych Dalmarjanek z Daleszyc, „Kumotrów” oraz Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza.

Dożynki gminne były doskonałą okazją do złożenia zebranym życzeń z okazji święta plonów – Rolnikom i ich rodzinom życzę przede wszystkim zdrowia, bo ono jest najważniejsze. Wielu łask bożych, ale nade wszystko tego, żeby bez względu na przeciwności losu, ta praca była dla nich pasją. Dziękujemy im za wszystko co robią, za chleb na polskich stołach i za wszystkie produkty, które dzięki nim spożywamy – zgodnie życzyli zaproszeni goście.

Wydarzeniem towarzyszącym dożynkom gminnym był XIV Turniej Sołectw Gminy Daleszyce. Organizatorami corocznych obchodów święta plonów byli: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Agnieszka Olech

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy