Za plony, za dostatek, za przychylność – rolnicy w gminie Sitkówka-Nowiny dziękowali Bogu po zakończonych żniwach.
Tradycyjne święto dożynek, inaczej nazywanych obżynkami, okrężnymi lub ograbkiem odbywa się w sierpniu lub wrześniu w wielu wsiach na terenie całej Polski. W tym roku na terenie gminy Sitkówka-Nowiny dożynki były obchodzone w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tj. 15 sierpnia.
Ceremonia dożynkowa
Uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu do kaplicy w Szewcach, gdzie odbyła się msza święta koncelebrowana poprowadzona przez księży: Stefan Radziszewskiego oraz Jana Kukowskiego. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnili: chór „Nowina”, Gminna Orkiestra Dęta oraz Pani Edyta Bobryk. Starostowie dożynek – Ewa Fudali oraz Mirosław Krupa przekazali jeden z chlebów na ołtarz. Drugi bochenek trafił do rąk wójta Sebastiana Nowaczkiewicza podczas ceremonii dożynkowej. – Dożynki to głęboko zakorzenione w polskiej kulturze święto. My jesteśmy gminą może nie do końca rolniczą, ale pragniemy zachowywać i pielęgnować nasze tradycje każdego dnia. I właśnie tym symbolicznym dniem chcemy podziękować naszym rolnikom za ich ciężką pracę oraz to, że dzięki zaangażowaniu, jakie wykazują możemy mieć na stołach chleb. Oby nam go nigdy nie zabrakło – mówił wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Ciężką pracę rolników doceniali przemawiający na scenie zaproszeni goście, którzy podkreślali przywiązanie do tradycji i polskości. – To dobry zwyczaj szanować tradycje przodków – mówił radny sejmiku Henryk Milcarz.
Najpiękniejszy wieniec i … podwórka
Jedną z takich tradycji jest wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Jury w składzie: Zofia Duchniak – przewodnicząca Rady Gminy Sitkówka-Nowiny, Joanna Młynarczyk-Kusińska – skarbnik oraz Dorota Tarczyńska – zastępca przewodniczącego Rady Miasta Płoty zdecydowało, że będzie nim wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Szewc. – To była naprawdę trudna decyzja. Wiemy, jak wiele pracy włożyły wszystkie zespoły w stworzenie wieńców. Wszystkie one sa naprawdę piękne – mówiła Zofia Duchniak. Jednak, decyzją jury, to właśnie wieniec „Szewczanek” będzie reprezentował gminę podczas dożynek powiatowych w Łagowie.
Podczas uroczystości rozstrzygnięto również konkursy gminne: „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”, „Najpiękniejsze otoczenie bloku mieszkalnego” oraz „Najpiękniejsze podwórko lub obejście w domkach jednorodzinnych”. Laureaci konkursów zostali uhonorowani upominkami do gminy Sitkówka-Nowiny.
Na zakończenie oficjalnej część uroczystości zespoły ludowe „Bolechowiczanie”, „Kowalanki” i „Szewczanki” odśpiewały wieńce dożynkowe, a Pani Irena Kostrzewska odczytała wiersz swojego autorstwa poświęcony dożynkom.
Czas na zabawę
Chwilę później na scenie pojawili się artyści, by bawić nowińską publiczność. Jako pierwsze na scenie zaprezentowały się podopieczne Studia Miniaturka działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach: Sylwia Lasota, Ania Kusińska oraz Sylwia Bartkiewicz. Tuż po ich występach w Szewcach można było usłyszeć ludowe dźwięki. A to za sprawą Kapeli Sołtysa z Wąchocka, która zaprosiła wszystkich na potańcówkę. Zespół wykonał zarówno swoje własne aranżacje, jak i znane wszystkim utwory. Przypadły one do gustu zadowolonej widowni, która chętnie śpiewała szlagiery z muzykami, a przed sceną pojawiły się pierwsze tańczące pary.
W trakcie całej imprezy przed nowińską publicznością prezentowały się tancerki z zespołu Fit Energy działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nowinach energicznie tańcząc zumbę.
Szranki i konkury, czyli turniej sołectw …
Dojenie krowy na czas, bieg z kapustą na łopacie, szukanie monet w ziarnie, rzut moherowym beretem i podkową … na uczestników Turnieju Sołectw czekały nie lada wyzwania. Wystartowali w nim przedstawiciele z sołectw naszej gminy: Bolechowice, Szewca-Zawada, Wola Murowana, Zgórsko, Kowala. Turniejowi towarzyszyły niesamowite wrażenia, a zgromadzona publiczność głośno dopingowała swoje drużyny. Emocje towarzyszyły do ostatniej chwili, gdyż walka była niezwykle wyrównana. Ostatecznie zwycięzcą turnieju okazała się drużyna z sołectwa Szewce-Zawada, wygrywając zaledwie jednym punktem z sołectwem Kowala. Na trzecim miejscu uplasował się zespół z Bolechowic.
Atrakcje dla najmłodszych
W dożynkach licznie wzięli udział najmłodsi mieszkańcy gminy. Mieli oni do dyspozycji m.in. dmuchańce i karuzelę, choć ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również krowa, którą dzieci ochoczo doiły. Na dożynkach pojawili się również kramiarze z zabawkami, a także sprzedawcy popcornu i waty cukrowej. Na gości czekała pyszna wojskowa grochówka, a upały gasiła „kielecka” kranówka prosto z saturatora serwowana przez pracowników „Wodociągów Kieleckich”.
Istne kabarety
Cieszący się ogromną popularnością, zarówno w województwie świętokrzyskim, jak i poza jego granicami, kabaret Czwarta Fala zawitał do gminy Sitkówka-Nowiny. Mateusz Lewkowicz i Bartłomiej Cedro zaprezentowali swoje popularne skecze, bawiąc widzów do łez.
Na zakończenie imprezy dożynkowej na scenie wystąpił zespół disco polo Jumper, porywając do tańca nowińską publiczność licznie zgromadzoną na terenie Świetlicy w Szewcach.
Gmina Sitkówka-Nowiny pragnie serdecznie podziękować sponsorom:
EKOM, Mirosław Kędzior, Liogam, Dyckerhoff, sklep spożywczy ALEX, KARTEL, MIDAS, Janusz Adamczyk, Lucyna Adamczyk, Trzuskawica S.A., EkoForma Hubert Wójcik, Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., PH Witrans Czesław Wijas, AutoFenix Seweryn KAdzidłowski, Lafarge, KKSM, KCMB Teresa i Lech Markowicz, Remi Serwis.