3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDowód osobisty w aplikacji

Dowód osobisty w aplikacji

Zobacz

Aktualizacja aplikacji mObywatel pojawi się na przełomie czerwca i lipca. Nowa wersja będzie jeszcze bardziej dostosowana do użytkownika. Zmiany pozwolą w łatwy sposób synchronizować karty mieszkańca. 

Korzystając z aplikacji użytkownik w górnej części ekranu będzie mieć dostępne skróty m.in. – dowód osobisty, certyfikat covidowy, legitymacja rencisty-emerytura i adwokata. Poniżej zamieszczone zostaną odnośniki do wybranych usług m.in. – punkty karne, eRecepta, dodatek energetyczny, Bilkom.

mObywatel jest czytelnym wzorem dokumentu z wyraźnym wskazaniem jego statusu. Aplikacja jest prostym sposobem na okazanie i potwierdzenie danych.

Z mObywatela można korzystać w pociągu, podczas kontroli, wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając „polecony” na poczcie i przy korzystaniu z innych usług.  Z aplikacji nie skorzystamy w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu – w banku, na lotnisku, u notariusza czy rejestrując kartę SIM. Nie można korzystać także z mObywatela, jeśli dowód osobisty jest nieważny – został zastrzeżony z powodu kradzieży lub zgubienia.

Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych. Imiona, nazwiska, data urodzenia, numer PESEL – czyli dane z Rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numer dowodu, informacja, kto wydał dokument – czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do jednej osoby i wyłącznie do telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy. Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.

Aktualności

Konkurs Literacki: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”

Konkurs Literacki: "Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II" Przedłużony termin zgłoszeń! Wiersze i opowiadania (wspomnienia) należy przesyłać na adres...

Polecamy