3.5 C
Kielce
czwartek, 14 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościDoświadczasz przemocy? Nie bój się prosić o pomoc

Doświadczasz przemocy? Nie bój się prosić o pomoc

Zobacz

Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej, natychmiastowy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego miejsca zamieszkania oraz policyjny dozór to środki zapobiegawcze, które zastosowane zostały wobec dwóch sprawców przemocy domowej. Jeden z mężczyzn znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną, drugi nad matką. Grozi im od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Doświadczasz przemocy domowej? Pamiętaj, że jesteś autonomiczną jednostką, której prawo do godności gwarantuje Konstytucja. Godność jest niezbywalna i nienaruszalna a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Nie bój się prosić o pomoc. Tak, jak to stało się na przestrzeni ostatnich kilku dni, w dwóch przypadkach, na terenie powiatu opatowskiego. W ubiegłym tygodniu do dyżurnego opatowskiej jednostki zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że jej mąż awanturuje się. Skierowani na miejsce policjanci stwierdzili stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej przez 52 – latka wobec swojej żony a także kierowanie wobec niej gróźb pozbawienia życia. Kobieta trafiła do szpitala a w wyniku podjętych przez policjantów czynności sprawca przemocy został zatrzymany. Z podobną sprawą kilka dni później na numer alarmowy 112 zadzwoniła opiekunka osoby starszej. Według relacji zgłaszającej 86 – letnia kobieta miała zostać pobita przez syna. Potwierdzili to policjanci. Seniorka trafiła pod opiekę lekarzy. W tym przypadku sprawca przemocy fizycznej i psychicznej również trafił do policyjnej celi. Obydwaj mężczyźni podczas zatrzymywania ich przez mundurowych byli nietrzeźwi. Po wytrzeźwieniu doprowadzeni zostali do Prokuratury Rejonowej w Opatowie, gdzie usłyszeli zarzuty.

W obydwóch przypadkach Prokurator Rejonowy zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazy zbliżania się do pokrzywdzonych oraz natychmiastowe nakazy opuszczenia zajmowanych wspólnie z pokrzywdzonymi miejsc zamieszkania, co oznacza, że nie będą mogli wrócić do domów, w których dotychczas mieszkali a pokrzywdzone kobiety czy instytucje nie mają obowiązku zapewnienia im lokali zastępczych.

Sprawy będą miały swój finał w sądzie. Mężczyznom grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Z jakimi formami przemocy możesz się spotkać?

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, nie wiesz co zrobić, wahasz się, to w takiej możesz skontaktować się z „Niebieską Linią” pod numerem 800 120 002 – konsultanci pomogą ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w twojej sytuacji.

Niebieska linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – ​dzwoń pod numer 112.

Opr. KCW

Źródło: KPP w Opatowie

Aktualności

Polecamy