3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaKulturaDostosują ofertę do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących

Dostosują ofertę do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących

Zobacz

Udoskonalenie realizowanej oferty edukacyjnej, przy współpracy z bezpośrednimi odbiorcami – osobami niewidzącymi i niedowidzącymi w każdym wieku, które są włączone w najważniejsze działania przez cały czas trwania projektu – to główny cel projektu, który realizuje Muzeum Wsi Kieleckiej. 

 

Projekt ten realizowany jest w ramach programu Kultura Dostępna i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerami  są: Fundacja Szansa dla Niewidomych oraz Polski Związek Niewidomych oddział w Kielcach.

Głównym celem projektu „Dostosowanie oferty Muzeum Wsi Kieleckiej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących” jest wprowadzenie do oferty muzeum lekcji, warsztatów oraz tras zwiedzania terenu Parku Etnograficznego, skierowanego do osób z dysfunkcjami wzroku. Kolejnym celem jest stworzenie podstawowych i niezbędnych narzędzi edukacyjnych – dwóch rodzajów tyfloprzewodników książkowych.

Będą to przewodniki zawierające tyflografiki przedstawiające wybrane obiekty znajdujące się na terenie parku, które przeznaczone będą do użytku w trakcie oprowadzania z przewodnikiem, a także przewodniki zawierające tyflografiki opatrzone tekstem czarnodrukowym z naniesionym alfabetem braille’a, przeznaczone do użytku przez turystów indywidualnych. Przewodniki te, w formie książkowej, użyczane będą odwiedzającym park nieodpłatnie.

Wszystkie działania i zmiany mają charakter inkluzywny – osoby będące odbiorcami i współwykonawcami projektu, mają czynny wpływ na to, jaki kształt przybiorą przygotowywane warsztaty. Osoby z deficytami wzroku wezmą udział w serii spotkań, podczas których podzielą się swoimi odczuciami i doświadczeniem oraz naniosą niezbędne poprawki w scenariuszach proponowanych aktywności.

Kolejnym, niezwykle ważnym działaniem jest przeszkolenie pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej – w szczególności edukatorów i przewodników, ale także obsługi kasowej i administracyjnej. Profesjonalne szkolenie z zakresu pracy z osobami z deficytami wzroku dostarczy niezbędnego doświadczenia i know-how, a możliwość nauki na terenie parku zapewni swobodną atmosferę, sprzyjającą wymianie doświadczeń i zdobywaniu praktyki.

Projekt w liczbach:

– ponad 60 uczestników z deficytami wzroku w każdym wieku, będącymi uczestnikami działań na wszystkich etapach projektu

– wprowadzenie zmian w minimum 3 różnych warsztatach, lekcjach muzealnych oraz dostosowanie atrakcyjnej trasy zwiedzania

– ponad 50 godzin praktyki i pracy nad udoskonaleniem oferty edukacyjnej

– ponad 13 różnych wydarzeń kulturalnych, w tym wyjazdów warsztatowych, konsultacji, szkoleń i konferencji

– 60 tyfloprzewodników.

Aktualności

Konkurs Literacki: „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”

Konkurs Literacki: "Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II" Przedłużony termin zgłoszeń! Wiersze i opowiadania (wspomnienia) należy przesyłać na adres...

Polecamy