Zespół Śpiewaczy Śwarne Kakonianki otrzymał główną nagrodę w tegorocznej edycji Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Nagroda ta przyznawana jest raz w roku za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla kultury i promocji powiatu kieleckiego. W tym roku w kategorii „Zespół artystyczny”, decyzją komisji konkursowej to właśnie Zespół Śpiewaczy Śwarne Kakonianki z gm. Bieliny otrzymał nagrodę główną i statuetkę „Gloria”. Jej uroczyste wręczenie będzie miało miejsce, tradycyjnie podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku już w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia.
– To dla nas ogromne wyróżnienie i radość. Nasza 10-letnia działalność została doceniona. Zależy nam by zachować te piękne ludowe tradycje naszego regionu i przekazać je młodemu pokoleniu – mówi wzruszona Bożena Winiarska przewodnicząca Koła.
Zespół Śpiewaczy „Śwarne Kakonianki” powstał w 2014 roku przy Kole Gospodyń Wiejskich. Od 10 lat utalentowanie członkinie zespołu z pasją i ogromnym zaangażowaniem kultywują dawne ludowe tradycje regionu świętokrzyskiego, dbają o to by ocalić od zapomnienia stare obrzędy i zwyczaje ludowe oraz o zachowanie dziedzictwa kulturowego.
W skład repertuaru „Śwarnych Kakonianek” wchodzą piosenki i przyśpiewki ludowe pochodzące z regionu. Panie śpiewają pieśni ludowe gwarą świętokrzyską, układają swoje utwory tematycznie związane z różnymi uroczystościami. Teksty utworów pisze członkini KGW – Teresa Mazur. Instruktorem zespołu jest Grzegorz Michta.
– Nasze utwory promują naszą piękną ludową tradycję i kulturę – mówi Bożena Winiarska. – Śpiewem promujemy też naszą urokliwą miejscowość Kakonin, która leży pod samą Łysicą. Śpiewamy o tym jaka jest piękna, czym się zajmujemy, my mieszkańcy – dodaje.
Poza działalnością muzyczną „Śwarne Kakonianki” opiekują się również zabytkową XIX- wieczną chałupą w Kakoninie, która jest wyjątkową atrakcją Gór Świętokrzyskich, pokazuje jak dawniej żyli mieszkańcy świętokrzyskiej wsi. Zgromadzone tam przedmioty pochodzą z ich rodzinnych domów i są cennymi pamiątkami po przodkach, o które panie dbają z dużą starannością.
Panie uczestniczą we wszystkich uroczystościach kulturalnych na terenie gminy Bieliny. Biorą udział w konkursach powiatowych i wojewódzkich. Zespół ma na swoim koncie wiele występów i liczne sukcesy.
Wśród osiągnięć zespołu należy wymienić, m.in.:
– I miejsce w I Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Łopusznie 2019
– II miejsce w konkursie „Obrzęd – tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi” 2022
– II miejsce w Świętokrzyskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w WDK w Kielcach 2022
– II miejsce w II Staszowskim Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” 2023
– II miejsce w Przeglądzie Piosenek i Przyśpiewek Ludowych w Ostrowcu Świętokrzyskim 2023
– nagroda specjalna za „Piękny język wsi” podczas XLVI BUSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM 2022
– III miejsce podczas PRZEGLĄDU OBRZĘDÓW, ZWYCZAJÓW I OBYCZAJÓW LUDOWYCH 2023 w Piekoszowie
– II miejsce w konkursie dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP edycja III 2023
– III miejsce w Przeglądzie Kapel i Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” 2024
GRATULUJEMY!
Fot: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach