3.5 C
Kielce
piątek, 3 maja, 2024
Strona głównaKulturaDofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla świętokrzyskich projektów

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla świętokrzyskich projektów

Zobacz

Dwa projekty z województwa świętokrzyskiego otrzymały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Wieloletniego “Niepodległa” na lata 2017-2022. Dodatkowe środki popłyną do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. Projekty zostały wybrane z ponad pięćdziesięciu złożonych wniosków.

Teatr w ramach projektu “Kielce – miasto legionów, miasto zwykłych bohaterów” przygotowuje nagranie, w którym aktorzy zaprezentują fragmenty pamiętnika kielczanina Jana Kinastowskiego, który w wieku 17 lat wziął czynny udział w Bitwie Warszawskiej. Aktorzy opowiedzą o mało znanym ochotniku 205 Pułku Piechoty IV Kompanii I Batalionu Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera. Z jego wspomnień wyłania się nietypowy obraz wojny malowany oczami nastoletniego chłopca.

Nagrania czytanych wspomnień i rozmowy z córką żołnierza zostaną udostępnione online na stronie teatru oraz w mediach społecznościowych, a także przekazane świętokrzyskim placówkom oświatowym. Wartość dofinansowania zadania to 90 500,00 złotych. Partnerem w realizacji przedsięwzięcia jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

Z kolei Muzeum Narodowe w Kielcach otrzymało dotację w wysokości 180 268,00 złotych na projekt „Dla pokrzepienia serc…”. Dziedzictwo Niepodległej. Celem jego jest promowanie dziedzictwa kulturowego. Muzeum stworzy wirtualne spacery po ekspozycjach stałych związanych z okresem odzyskania niepodległości – Sanktuarium Marszałka J. Piłsudskiego (w miejscu sztabu i kwatery głównej Legionów Polskich z 1914 r.), Galerii Malarstwa Polskiego z szeroką prezentacją artystów młodopolskich, w tym symboliczno-patriotycznych obrazów J. Malczewskiego, Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku (dar narodu polskiego dla Noblisty) oraz Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego.

Narracja przybliży sylwetki wybranych postaci, ich roli w kształtowaniu postaw obywatelskich, patriotycznych, moralnych, symboliczne znaczenie miejsc, wkład artystów w budowanie narodowej tożsamości, czy wskazane w tytule działania „dla pokrzepienia serc”. Muzeum przygotuje również zajęcia edukacyjne online z wykorzystaniem filmów edukacyjnych, interaktywnych map i quizów.

Muzeum Narodowe w Kielcach po raz kolejny sięga po środki z Programu “Niepodległej”. W 2018 roku realizowało projekt „Niepodległa. Barwy i brzmienia”,  w 2019 „Strażnicy dziedzictwa Niepodległej” – projekt związany z postacią Stefana Żeromskiego.

Do Koordynatora Programu – Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN –wpłynęło 54 wnioski na łączną kwotę 7 117 502,24 zł. Nadzwyczajną decyzją pełnomocnika rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ministra Jarosława Sellina, dofinansowanie w wysokości 827 912 zł przyznano na realizację 9 projektów.

Wyniki naboru 

Aktualności

Świętokrzyscy Policjanci na Pikniku Europejskim

Przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach Wojewoda Świętokrzyski zorganizował piknik rodzinny z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej, na...

Polecamy